Teknik Bilgiler

Published on Kasım 13th, 2012 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Otomatik şanzımanlı araçlardaki O/D (Overdrive) fonksiyonunun devre dışı bırakılması

Bazı otomatik şanzımanlı araçlarda O/D (overdrive) düğmesi bulunabilmektedir. Overdrive düğmesi açık konuma getirildiğinde, overdrive kapalı gösterge ışığı söner. Bu sarı renkli ışık overdrive düğmesi kapalı konuma getirildiğinde yanar.

Overdrive düğmesi açık olduğunda, şanzıman otomatik olarak ikinci, üçüncü ve overdrive viteslerine yükselir. Overdrive düğmesi kapalı olduğunda, şanzıman overdrive vitesine yükselmez. Normal sürüş için, vites kolu “D” konumunda tutulmalı ve overdrive düğmesi açık konuma getirilmelidir.

Çabuk hızlanmak istediğinizde, gaz pedalına sonuna kadar basınız. Şanzıman, araç hızına ve yüküne bağlı olarak otomatik olarak bir alt vitese geçer.

Overdrive düğmesini daha iyi yakıt ekonomisi ve düzgün sürüş için açık konuma getiriniz. “D” konumunda motor freni gerekiyor veya hafif yokuş çıkılırken sürekli 3. ve 4. vitesler arasında geçiş yapılması gerekiyorsa, overdrive düğmesinin kapatılması önerilir.

Not: Bu açıklamalar 2009 model Hyundai Accent Era aracın kullanıcı el kitabından alınmıştır.

Tags: , , , , , , , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑