OTOGÜNCEL HAKKINDA

OtoGüncel.Com’da güncel otomobil haberleri, otomobiller hakkında yazılar ve akademik dokümanlara ulaşabilirsiniz. Bunun yanında zaman zaman yöneticilik, ulaşım, trafik ve otopark yönetimi gibi konulara da sitemizde yer açacağız.

Ayrıca sitemizde, yeri geldiğinde hayat dair bazı paylaşımlarımızda olacak. Çünkü hayat sadece otomobilden ibaret değil. OtoGüncel.Com’daki paylaşımlarımız hakkında bilgi sahibi olmak için mail listemize kayıt olunuz.

OtoGüncel Haber Sitesi, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir.

OtoGüncel, 5651 sayılı yasada tanımlanan “içerik sağlayıcı” olarak hizmet vermektedir.
İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur.
Bu sebeple, sitemiz “uyar ve kaldır” prensibini benimsemiştir.

Herhangi bir haberden dolayı rahatsız olan, haberin gerçekliğinden şüphe eden ve Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, info@otoguncel.com mail adresinden bize ulaşabilirler.

Buraya ulaşan talep ve şikayetler incelenecek, ve ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden derhal kaldırılacaktır.

OtoGüncel Kadrosu

Dr. Abdullah DEMİR

EDİTÖR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.

Yayımları:

 • Doktora Tezi: “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi”, Kocaeli Üniversitesi, Fen Bilimleri Enst., 2009.
 • Master Tezi: “Toplu Taşıma Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi”, Marmara Üniversitesi, Fen Bilimleri Enst., 1999.
 • K. Gurbetci, A. Demir, A. Karaahmet, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, ISBN: 978-605-5961-38-1, İlke Yayıncılık, 2014.
 • Investigation of the Coatings Applied onto Brake Discs on Disc-Brake Pad Pair, Metallurgy, vol. 48, br. 3, 161-166, 2009.
 • Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü, Birsen Yay. 2003.
 • Otomotiv & Temel Teknik Bilimler Sözlüğü (Yaklaşık 40.000 Kelime), Zargan, 2009.
 • İngilizce Türkçe & Türkçe İngilizce Wushu – Sanshou Kuralları, Tercüme, 2008.
 • İngilizce Türkçe Wushu Sözlüğü, 2008.
 • İngilizce Türkçe Otopark Sözlüğü, 2009.
 • İngilizce Türkçe Otomotiv Kısaltmaları, 2009.
 • Case: ISPARK parking Turkey, ELTIS, 02-07-2007.
 • 25 adet Ulusal dergilerde yayımlanmış makale.
 • Haftalık Yazılar: Otohaber Dergisi, 180 Sayı.

Abdullah ÇALIŞIR

İKİNCİ EL ARAÇLAR SORUMLUSU
1977 yılında Eskişehir de doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Eskişehir de tamamladı. 1996 yılında Eskişehir Anadolu Teknik Lisesi Uçak Motorları bölümünden mezun oldu. 1997 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesinde Otomotiv Anabilim Dalında lisans eğitimine başladı ve 2001 yılında mezun oldu. 2002-2005 yılları arasında Marmara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makine Eğitimi Anabilim Dalında ‘Buji Ateşlemeli Motorlarda Sıkıştırma Ve Yanma Periyotlarının Analizi’ konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. Aynı zamanda İzzet Çakan Gemi Makineleri ve Malzemeleri İmalat Ve Pazarlama Ltd. Şti’de Kalite ve İmalat Müdürlüğü, Mercedes-Benz Türk AŞ. ve Volkswagen Otomotiv Yetkili Bayilerinde 2. El Satış Müdürlüğü yaptı. Akademi Marmara Sürücü Kursu’nda Kurucu ve Müdürlük görevi, Marsan Uluslararası Taşımacılık, Otomotiv, Makine Tah. San. Ve Tic. Ltd. Şirketinde Şirket Müdürlüğü görevi yaptı. Otomotiv sektörüyle ilgili ulusal ve uluslararası sempozyumlara katılmış olup çeşitli makale çalışmaları bulunmaktadır. Bütün bu çalışmaları sırasında 20 yıldır ailesine ait olan otomotiv firmasında profesyonel olarak her marka araçta 2.El araç piyasa analizi, ekspertizliği ve alım-satım işleri yaptı. Evli ve 1 çocuk babası olan Çalışır İngilizce bilmektedir.

H. Hüseyin YAYLA

KÖŞE YAZARI

1970 yılında İstanbul’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini İstanbul’da tamamladı. 1987 yılında Şişli Endüstri Meslek Lisesi Motor Bölümünden mezun oldu. Lise stajını Renault-Mais Servis’te tamamladı. Eğitimine turizm ve otelcilik alanını da ekledikten sonra 1997 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Fizik Bölümünden mezun oldu. Öğrencilik hayatı boyunca, ailesine ait otomotiv firmasında profesyonel olarak her marka araçta ikinci el araç piyasa analizi, ekspertizliği ve alım-satım işleri yaptı. 1998 yılından itibaren Hyundai ve Renault olmak üzere çeşitli otomotiv yetkili bayilerinde yöneticilik yaptı. Aldığı görevler arasında Plaza Satış Müdürlüğü, Filo-Aktif-Dinamik Satış Müdürlüğü, ISO Kalite Yöneticiliği, İkinci El Satış Müdürlüğü ve Estetik Yöneticiliği bulunmaktadır. Kısa süreli olarak da Uzun Dönem Oto Kiralama Departmanı yöneticiliğini üstlendi. Şu sıralarda ise ortaklarıyla birlikte kendi firmasını faaliyete geçirmektedir.

Ödüllerle dolu bir geçmişe sahip olan Yayla; Satış Eğitimi-Hyundai Assan (1999), Etkin Filo Yönetimi& Satış Teknikleri Kursu-Hyundai Assan (2004), Hyundai Assan Etkin Filo Satış Teknikleri Programı (2005), Hyundai Assan Müşteri Yönetim Sistemi Kursu (2005), ISO 9001:2000 Kalite Yönetim Sistemi Temel Eğitimi (2006), Renault2 İkinci El Eğitimi-Mais A.Ş. (2007), Renault ve Dacia Eğitimi (2013), İstihdam ve Görüşme Teknikleri Eğitimi-MaisAŞ (2013), Satış Müdürü (Bronz)-Mais AŞ (2013), Satış Müdürü (Gümüş-Mais A.Ş. (2013), İlişki Yönetimi (İnteractif)-Mais A.Ş. (2014) ve Yönetici Koçluğu Eğitimi-Mais A.Ş. (2014) gibi eğitim, kurs ve programlarına katıldı. Ayrıca otomotiv sektörüyle ilgili birçok eğitim programı ve sempozyumlara katılmış ve sertifikalar da almış olan Yayla’nın, bazı yerel yayınlarda köşe yazıları ve röportajları da yayınlanmıştır. Haftalık olarak yazıları 17 Temmuz 2012 yılından bu yana www.otoguncel.com web sitesinde yayınlamaktadır.

Evli ve iki çocuk babasıdır.

Enis Büyüktaş

KÖŞE YAZARI

1990’da İstanbul’da doğdu. İlköğretim, orta öğretim ve liseyi İstanbul’da tamamladı. 2010 yılında Adnan Menderes Üniversitesi Söke MYO Otomotiv Ön Lisans programını tamamladı. Aynı yıl dikey geçiş sınavını kazanarak Marmara Üniversitesi’ne kabul edildi. 2013 yılı itibari ile Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Otomotiv Öğretmenliği Lisans eğitimini tamamladı. Üniversite eğitimi süresince Mitsubishi Alsa Otomotiv’de Satış temsilcisi olarak görev yaptı. Şu anda İstinye Borusan Otomotiv’de Garanti Uzmanı olarak kariyerine devam etmektedir.

OTOGÜNCEL HABER EDİTÖRÜ
1987 yılında Niğde de doğdu. İlköğretim ve liseyi Amasya’da tamamladı. 2006 yılında Dicle Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Otomotiv Öğretmenliği bölümünü kazandı. 2007 yılında Marmara üniversitesine kabul edildi. 2010 yılında Marmara Üniversitesi’nden otomotiv öğretmeni olarak mezun oldu. Şu anda Marmara Üniversitesi’nde “Silindir basınç değişiminin titreşim üzerine etkileri” konulu yüksek lisans tez çalışmasını sürdürüyor. İngilizce bilen Yeşilyurt; otomotivin tarihi gelişimi, içten yanmalı motorlar ve araçlarda arıza teşhisi konularında çalışmalar yürütmektedir.

Lutfullah DUMAN

KÖŞE YAZARI

Lutfullah DUMAN İstanbul’da doğdu. Ortaokulu Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde liseyi Tekirdağ Fen Lisesi’nde ve Üniversite eğitimini Kırıkkale Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde tamamladı. Kocaeli Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalında “Deniz Alanlarının Optimizasyonu ve Tekne-Alan Ataması” konusunda Yüksek Lisans Eğitimine devam etmektedir.

Kalite Belgelendirme, Araç Bakım-Onarımı ve Gıda Ambalajı İmalatı sektörlerinde planlamacı olarak çalışmış olup şu an İspark A.Ş.’de Marina Heliport İş Geliştirme Şefi olarak çalışmaktadır. Proje yönetimi, süreç yönetimi ve planlama dallarında araştırma yapmaktadır. Teknik konuların haricinde yurtdışı izlenimlerini ve sosyal konuları da yazıya dökmektedir.

Teknik Elemanlar Derneği (TEKDER) Yönetim Kurulu Üyesi olan Lutfullah DUMAN, İstanbul’da ikamet etmektedir.

Serkan CEYHAN

YAZAR