Teknik Bilgiler no image

Published on Ocak 13th, 2010 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

2

Devrilme Eğilimine Karşı Uyarı Sisteminin Görevi Nedir?

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Oldukça karmaşık bir elektronik sistem olan devrilme eğilimine karşı uyarı sistemi, taşıt içinde bulunan insanların emniyetini sağlamak amacıyla taşıtın devrilme eğilimini algılamak ve ortaya koymak için dizayn edilen bir sistemdir. Sistem, açısal hız sensörü ve ivmeölçerleri içermektedir. Bu sisteme uygun karşı önlemlerin aktifleşmesi vasıtasıyla yolcu ve sürücü yaralanmalarını hafifletmek için yardım eden ileri ayırt etme algoritmasıyla beslenmektedir.
Devrilmeyi önleyici kontrol sistemleri farklı otomotiv firmaları tarafından; devrilmeye karşı koruma (ARP – Anti-Rollover Protection), devrilmeyi önleyici sistem (ROPS – Roll Over Protection System) ya da aktif devrilme koruması (ARP-Active Rollover Protection) olarak isimlendirilmektedir. Minibüs, kamyon, treyler gibi ticari araçlar ile arazi taşıtları diğer araçlardan daha yüksek olduklarından, özellikle yüklü iken ağırlık merkezleri de yerden daha yüksektedir. Bu tür araçları yüksek sürtünmeye sahip kuru zeminlerde kullanırken çok dikkatli olmak gerekmektedir. Zira yüksek ağırlık merkezinden uygulanan yanal kuvvet, hızlı girilen virajlarda aracın devrilmesine yol açabilir. Bu tür yüksek araçlarda kullanılan taşıt stabilite kontrolü mikroişlemcisine basit bir algoritma eklenerek, sistemin devrilme eğilimini ortadan kaldırma kabiliyetini de kazanması sağlanmaktadır. Devrilme kontrolü görevini üstlenen denetleyiciler, tekerlek hız algılayıcıları ile yanal kuvvet algılayıcısından gelen verilere bakarak, araç savrulmasa bile aracın aşırı bir merkezkaç kuvvete maruz kaldığını hissettiğinde araç hızını düşürecek sistemleri harekete geçirir. Ayrıca oldukça karmaşık bir elektronik sistem olan devrilme eğilimine karşı uyarı sistemi, taşıt içinde bulunan insanların emniyetini sağlamak amacıyla taşıtın devrilme eğilimini algılamak ve ortaya koymak için dizayn edilen bir sistemdir.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: , , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑