Teknik Bilgiler no image

Published on Ocak 13th, 2010 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Opel Insigniada kullanılan Flex Ride sürüş sistemi nedir ve hangi sistemlerle birlikte çalışır?

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Flex Ride sürüş sistemi sayesinde otomobil sportif tercihlerde “Sport”, konfor odaklı tercihlerde “Tour”olmak üzere iki modda kullanılabiliyor. Flex Ride sürüş sistemi hem Sport hem de Tour modunda; sürekli süspansiyon, gaz pedalı ve direksiyon kontrolü, tüm tekerleklerden çekiş sistemi (varsa) ve otomatik şanzımanla (varsa) birlikte görevini yerine getirmektedir.

 

Sport modu: Bu seçimde süspansiyon sertleşiyor, direksiyonun hidrolik desteği azalıyor. Fakat en hissedilir değişim motorda yaşanıyor. Yakıt tüketimi kaygılarını bir kenara bırakan elektronik kumanda; motoru, tüm hünerini sergilemek üzere biraz özgürleştiriyor. Şanzımanın geçişlerle motora ayak uydurabilmesi, 1,6 litrelik motora sahip orta sınıf bir sedanın ne kadar keyifli olabileceğini gösteriyor. Sport tuşuna basıldığı zaman ön göstergelerin kırmızı ışık ile aydınlatılması sürücüye hoş bir deneyim yaşatıyor ve biraz daha sportif sürüş hissini güçlendiriyor.

 

Tour (konfor) mode: Bu seçimde, sistem ayarları daha konforlu bir sürüş tarzına göre adapte edilmektedir. Bu ayarda süspansiyon yumuşak bir konuma ayarlanır, gaz pedalı ve direksiyon hidrolik desteği standart olarak çalışır. Motor torku ön tekerleklere daha fazla aktarılır. Tour tuşuna basıldığı zaman ön göstergelerin aydınlatması beyaz renge dönüşür. Sport moda göre araç daha az yakıt tüketir.

 

Kaynak: Opel Insignia Kullanıcı El Kitabı

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑