Oto Haber

Published on Ocak 9th, 2015 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Yeni Nesil Skoda Fabia 2015 Yılın Otomobili Seçildi

Geçtiğimiz yıl Paris Otomobil Fuarı’nda ilk kez tanıtılan yeni nesil Skoda Fabia, İngiltere’de “What Car” tarafından düzenlenen “2015 Yılının Otomobili” ödülünü kazandı. Satın alma rehberi olarak en önemli yayınların başında gelen ve internet sitesiyle referans olarak kabul edilen What Car’ın geleneksel “Yılın Otomobili” ödüllerinde, Skoda üç gururu bir arada yaşadı.

Yeni nesil Fabia, “2015 Yılının Otomobili” seçilerek en büyük ödülün sahibi olurken, “En İyi Küçük Otomobil” kategorisinde de birinci oldu. İlk kez 2000 yılında “Yılın Otomobili” seçilen Skoda Fabia, üçüncü nesliyle bu büyük ödülü ikinci kez almış oldu. Fabia, bu ödüle pratikliği, zengin donanımları ve ekonomik kullanım özellikleriyle ulaşmayı başardı.

“What Car” ödüllerinde bir başarı da, Skoda Octavia’dan geldi. Yeni nesil Octavia, “En İyi Aile Otomobili” seçilerek, markanın başarısını bir kez daha taçlandırmış oldu.

5 kapılı hatchback ve station wagon kasa tiplerine sahip olan yeni nesil Skoda Fabia, güvenlik, konfor ve eğlence sistemleriyle sınıfına yenilikçi özellikler getiriyor. Dinamik ve sportif çizgilerle tasarlanan yeni Fabia, yerini aldığı modele göre daha geniş iç mekana ve verimli motor seçeneklerine sahip. Fabia’nın ağırlığı, yenilikçi teknolojiler sayesinde hafifletilirken Euro6 normuna sahip motorların da katkısıyla, yüzde 17’ye varan oranlarda daha az yakıt tüketimi sağlandı.

Yeni model atağı ve yatırımlarıyla kesintisiz beş yıldır rekor büyüme gerçekleştiren Skoda, 2014 yılında dünya çapında bir milyondan fazla araç satışına imza atmıştı. Gelen bu ödüller de yeni modellerin başarısını gözler önüne seriyor.

Tags: , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑