Downspeeding nedir?

Downspeeding, yüksek torkun motorun daha düşük devirlerine indirilmesiyle / çekilmesiyle, hem yakıt ekonomisi ve daha düşük sürtünme  hem de daha az ısı transferi ile daha yüksek termik verim sağlanmasına denir. Kısaca motorun yüksek tork devrinin düşürülmesidir.

“DOWNSPEEDING” is about making diesel engines operate at low speeds with high torque – thus resulting in higher efficiency with reduced fuel consumption, due to reduced engine friction from low piston speeds, reduced relative heat transfer and increased thermodynamic efficiency.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

8 Cevaplar

 1. Levent Zeybek dedi ki:

  Vermiş olduğunuz bu bilgi için teşekkürlerimi iletiyorum. Ellerinize sağlık…

 2. Nurettin Harun dedi ki:

  Bilmiyordum bu kavramı sayenizde öğrendim

 3. Alişen Karabulut dedi ki:

  Vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederim

 4. Remzi Çataldaş dedi ki:

  Sayenizde yeni bir bilgi öğrenmiş oldum.

 5. Taner Şeker dedi ki:

  Hımm ben bunu başka bir şey sanıyordum

 6. Taner Şeker dedi ki:

  Hımm ben bunu başka bir şey sanıyordum

 7. Ali Aktar dedi ki:

  Yeni bir şey öğrenmek insana mutluluk veriyor

 8. Ali Aktar dedi ki:

  Yeni bir şey öğrenmek insana mutluluk veriyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir