Fren diski aşıntısı

İyi bir disk kompozisyonu; aşınma direncine, frenleme etkinliğine, sönümleme kapasitesine, düşük frekanslı titreşimleri önleme (anti-judder) performansına ve iyi bir işlenebilirliğe sahip olmalıdır [1]. Temastaki kayan cisimlerin davranışı çok kompleks bir problemdir. Frenlemelerde, temas basıncı ve sıcaklık değişmeleri frenleme esnasında termik genleşme, aşınma ve sürtünmeden kaynaklanan ısıyla sürekli olarak değişir [2].

Konvansiyonel diskli fren analizlerinde arayüz basıncı ya sabittir (sabit basınç kabulü) ya da yarıçapla (düzgün aşınma kabulü ile) ters orantılı olarak değişir. Bununla birlikte, dinamik frenleme koşullarında arayüz basıncı nadiren üniform olur. Dinamik frenlemelerde; sürtünmeyle ısı üretiminden meydana gelen termik distorsiyonlar, uygulanan işletme kuvvetlerinden kaynaklanan mekanik distorsiyonlar, sürtünme çiftini oluşturan malzemelerin aşınması ve transfer filminin oluşmasıgibi durumlar meydana gelebilmektedir [3].

Kaynaklar:

  1. Yamabea, J., Takagia, M., Matsuia, T., Kimurab, T., Sasakib, M., “Development of disc brake rotors for trucks with high thermal fatigue strength”, JSAE Review – 23, 1, 105-112(8), (2002).
  2. Kao, T. K., Richmond, J. W., Douarre, A., “Brake disc hot spotting and thermal judder: an experimental and finite element study”, International Journal of Vehicle Design – 23, 276—296, (2000).
  3. Kao, T. K., Richmond, J. W., Douarre, A., “Thermomechanical instability in braking and brake disc thermal judder: an experimental and finite element study”, 231-243, (1999)

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir