Oto Haber

Published on Aralık 4th, 2012 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Chevrolet Spark ve Aveo “Siri” ile konuşuyor

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Los Angeles Uluslararası Otomobil Fuarında yapılan açıklamaya göre önümüzdeki yılın başlarında Chevrolet Spark ve Aveo sesli komutla çalışan akıllı asistan Siri ile birlikte sunulacak.
Mobil işletim sistemi iOS 6 ile uyumlu bir iPhone’u (4S veya daha yeni model) olan kullanıcılar, otomobillerinin standart Chevrolet MyLink bilgi-eğlence sistemi aracılığıyla Siri’yi kullanabilecekler. Müşteriler böylece gözlerini yoldan ve ellerini direksiyondan ayırmadan, güvenli bir şekilde çeşitli işlerini yapabilecekler. Dikkatin dağılması ihtimalini daha da azaltmak amacıyla, Siri ‘Hands-Free’ modunu daha da öteye taşıyan ‘Eyes Free’ modunda çalışacak. Sistemin bu modda çalışması, kullanıcının iPhone’unu yalnızca sesli komut vererek kullanmasını sağlıyor ve cihazının ekranının aydınlanmasını engelliyor.
Kullanıcılar Bluetooth aracılığıyla iPhone’larının MyLink radyo bağlantısını sağlayarak sistemle eşleştirebilecek ve direksiyonun üzerindeki ses aktivasyon düğmesini kullanarak Siri’nin ‘Eyes Free’ modunda çalışmaya başlamasını ve çalışmayı sonlandırmasını sağlayabilecek.
ABD’de, Spark ve Aveo/Sonic RS model otomobil sahipleri Siri’yi ‘Eyes Free’ modunda kullanarak şunları yapabilecekler:

  • iPhone’larında kayıtlı kişileri sesli komut vererek ellerini kullanmadan arayabilecekler.
  • iTunes kütüphanesindeki şarkıları çalabilecekler. Hatta müzik kaynaklarını otomatik olarak değiştirerek AM/FM/XM radyo modlarından iPod moduna geçebilecekler.
  • Herhangi bir telefon numarasından veya iPhone’larında kayıtlı kişilerden gelen iMessage veya kısa mesajları dinleyebilecekler, yeni mesaj oluşturabilecekler ve gönderebilecekler.
  • Ajandalarına erişerek randevu ekleyebilecekler.
  • iPhone’larının ekranının aydınlanmasını engelleyerek dikkat dağınıklığını en aza indirebilecekler. Cihaz, Siri maç sonuçları ve ulusal tatil günleri gibi basit soruları yanıtlarken bile aydınlanmayacak.
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: , , , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑