Mercedes’ten yerli otomobile destek

Türkiye’nin yerli otomobil markası oluşturulması çalışmalarına bir destek de dünyaca ünlü Alman otomotiv firması Mercedes’ten geldi.

Mercedes-Benz: “Türk hükümetinden bir talep gelirse bundan memnuniyet duyarız ve seve seve değerlendirmeye alırız”

Daimler AG Yönetim Kurulu Başkanı ve Mercedes-Benz Binek Araçlar Başkanı Dieter Zetsche, Türkiye’nin yerli otomobil markasını oluşturması projesinde Mercedes-Benz olarak yer almalarıyla ilgili, ”Türk hükümetinden bir talep gelirse bundan memnuniyet duyarız ve seve seve değerlendirmeye alırız” dedi.

Zetsche soruları yanıtlarken, Mercedes olarak, Türkiye’de oluşturdukları çok güçlü ve son derece başarılı bir sanayi ve üretim üsleri bulunduğunu ifade etti. Mercedes’in küresel otobüs üretiminin çok önemli bir bölümünün Türkiye’de başarıyla yapıldığını anlatan Zetsche, kamyon üretiminde de Türkiye’deki tesislerinin önemli bir yeri bulunduğuna işaret etti.

Türkiye’de otomobil üretimi yapıp yapmayacakları sorusu üzerine Zetsche, belli bir bölgede otomobil üretimi yapmalarının daha çok hacim ile ilgili olduğunu belirtti. Talep hacminin belli bir noktaya ulaşmadığı yerlerde otomobil üretmenin çok ekonomik ve fizibl olmadığını ifade eden Zetsche, Mercedes’in premium otomobiller ürettiğini hatırlatarak, premium araçlarda bu hacme ulaşmanın daha zor olduğunu söyledi. Bu nedenle Türkiye’de henüz otomobil üretimi yapmadıklarını belirten Zetsche, ”Ancak ileri ki yıllarda bu hacme ulaşıldığında otomobil üretimini burada da yapabiliriz” dedi.

Türkiye’nin yerli otomobil markasını oluşturması çalışmalarında yer almak isteyip istemeyecekleri sorusu üzerine de Zetsche, şunları söyledi:

”Türkiye’nin yerli otomobil markasını oluşturması projesinde yer almamızla ilgili Türk hükümetinden bir talep gelirse bundan memnuniyet duyarız ve seve seve değerlendirmeye alırız. Henüz böyle bir teklif gelmedi. Mercedes-Benz’in premium araçlar üretmesinden dolayı böyle bir teklif gelmemiş olabilir, ancak yine ifade etmek isterim ki, böyle bir teklif gelirse bundan memnuniyet duyarız.”

Yarım asırlık rüya

Türkiye’nin yerli otomobil markasını oluşturması, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’nin yarım asırdan fazla süredir faaliyette bulunduğu otomotiv sektöründe, artık kendine özgü yerli bir model oluşturma zamanı geldiğini ifade etmesiyle gündeme gelmiş ve ardından buna yönelik çalışmalar başlatılmıştı.

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD), bununla ilgili bir rapor hazırlayarak Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanı Nihat Ergün’e sunmuştu. Ergün de Türkiye’de yerli marka ve model bir otomobil üretilmesinin alt yapısını, teşvik mekanizmalarını, fırsatlarını ortaya koyacaklarını ifade ederek, yerli otomobili tek bir firma, bir konsorsiyum ya da tamamen yabancı bir firmanın üretebileceğini belirtmişti.

”2011 yılı rekorlar yılımız oldu”

Daimler AG Yönetim Kurulu Başkanı ve Mercedes-Benz Binek Araçlar Başkanı Dieter Zetsche, 2011’in kuruluşlarının 125. yılı olması nedeniyle kendileri için çok önemli olduğunu belirterek, 2011’in aynı zamanda Mercedes olarak rekorlara imza attıkları bir yıl olduğunu söyledi.

Bu yıl hiç satamadıkları kadar araç sattıklarını anlatan Zetsche, amaçlarının 2012 yılında çok daha fazla büyümek olduğunu da sözlerine ekledi.

AA, Haber7

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir