Frankfurt Otomobil Fuarı’nda Pirelli Rüzgarı

Pirelli, otomobil sektörünün en önemli fuarlarından biri olan ve bu yıl 64. kez kapılarını açan Frankfurt Otomobil Fuarı’nda yüksek performans serisi P Zero’nun yanı sıra “yeşil performans”ın öncüsü Cinturato ve 4×4 (SUV) araçlar için geliştirilen çevre dostu Scorpion serileriyle öne çıkıyor.

Pirelli, otomobil dünyasındaki en yeni gelişmelerin sergilendiği 64. Frankfurt Otomobil Fuarı’nda günümüzün trendlerine uygun ve en yeni teknolojileri bünyesinde barındıran ürünleriyle adeta gövde gösterisi yapıyor. Dünyanın önde gelen otomobil üreticilerinin tercihi Pirelli, Fuar’da sergilenecek olan en gözde modellerin standlarında PZero, Cinturato ve Scorpion lastikleri ile tüm dikkatleri üzerine çekecek.

Pirelli “yeşil performans” olarak tanımladığı Cinturato ailesinin en genç üyesi Cinturato P1 “special edition” ile çevreciliği ve teknolojiyi aynı potada eritiyor. Pirelli’nin otomobil üreticileriyle hayata geçirdiği güçlü işbirliğinin bir ürünü olan ve 125/60 R21 (ön aks) ile 145/50 R21 (arka aks) arasında ölçülere sahip olan Cinturato P1 “special edition” 64. Frankfurt Otomobil Fuarı’nda ilk kez sergilenen elektrikli konsept otomobillerle birlikte tüketicilerle buluşacak.

15 Eylül’de kapılarını açacak olan Frankfurt Otomobil Fuarı’nda, sergilenen birçok yeni otomobildeki yerini alan Pirelli Lastikler sürüş keyfi ve güvenlik konularına tamamen yeni standartlar getirerek Pirelli’nin dünyanın önde gelen otomobil üreticileriyle olan yakın işbirliğinin altını çiziyor. Pirelli Lastikleri Aston Martin, Audi, BMW, Daimler, Jaguar, Lamborghini, Land Rover, Ferrari, Maserati, Porsche, Volvo ve Volkswagen gibi markaların standlarındaki en yeni modellerini süslüyor. Yeni Porsche 911 Carrera’da orijinal ekipman olarak kullanılan P Zero Pirelli ile Porsche arasındaki işbirliği vurgularken, GranTurismo MC Stradale, GranCabrio and Quattroporte GTS modellerinde orijinal ekipman olarak kullanılan lastikler ise Pirelli ile Maserati markalarının uzun soluklu işbirliğinin altını çiziyor. Tüm Lamborghini modellerinin orijinal ekipman tercihi olan Pirelli, Frankfurt’ta dünya lansmanı gerçekleştirilen Continental GTC Convertible dahil tüm Bentley modellerinin yanı sıra yeni Ferrari 458 Spyder ve yeni Jaguar XKR-S’de de PZero Corsa ile dikkat çekiyor.

Alman otomobil üreticisi BMW, yeni 1 Serisi’nin 195/55 R16 ölçüsünde Cinturato P1 ve 205/55 R16 ölçüsünde Cinturato P7 ile yer alırken bir başka Alman üretici olan Mercedes de tercihini Pirelli’den yana kullanıyor. Yeni B Serisi’nde Cinturato P7 kullanılırken, CLS, S500 ve CL500 gibi üst sınıf modellerde PZero ve M Serisi’nde ise Scorpion Verde orijinal ekipman olarak kullanılıyor. Volkswagen, Golf ile P Zero’yu tercih ederken, Audi yeni kompakt SUV’si Q3’te lastik ölçüsüne bağlı olarak Scorpion Verde veya PZero’yu orijinal ekipman olarak sunuyor. İsveçli üretici Volvo modellerini PZero Rosso veya Scorpion Zero Asimmetrico ile donatırken yeni Land Rover modellerinde de Pirelli orijinal ekipman olarak tercih ediliyor.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir