Kur inmezse otomobilde ek zamlar kapıda

Bir süredir artışta olan döviz kurları sebebiyle bazı şirketler otomobillere geçen hafta yüzde 1 ile 5 arasında zam yaptı. Kurlarda düşüş olmaması halinde yeni zamlar yolda.

Kurlarda düşüş olmaması halinde eylül ayından itibaren yeni zamların yapılması kaçınılmaz görünüyor.

Toyota Pazarlama CEO’su Ali Haydar Bozkurt, dövizdeki 10 aylık artışın yüzde 30’un üzerine çıktığını ve bu artışın fiyatlara tam olarak yansıtılmadığını söyledi.

Yılın ilk yarısında rekora koşan otomotiv pazarı temmuzda yaşadığı yavaşlamanın ardından şimdi de yükselen kurlar ve global dalgalanma ile karşı karşıya. ABD’nin notunun düşürülmesiyle başlayan süreç Türkiye’de otomobil müşterisini tedirgin etti.

Bayilere geçen hafta gelen müşteri sayısı önceki haftaya göre bir miktar azaldı. Otomotiv şirketlerinin bir kısmı döviz kurlarında bir süredir devam eden artışı yüzde 1 ile yüzde 5 oranları arasında zam olarak modellere yansıttı. Bazı şirketler kurun gerçek değerine bir iki hafta içinde ulaşacağını öngörüyor.

Yani, kur kalıcı değerine ulaştığında fiyatların yeniden gözden geçirilmesi söz konusu. Değişen model yılı uygulaması nedeniyle ithal araçların 2012 modellerinin henüz bayilere ulaşmamış olması da pazardaki hareketliliği etkileyen unsurlar arasında yer alıyor. Özellikle 2012 modellerin bayilerde yerini almasıyla yeni fiyat etiketlerinin oluşması bekleniyor.

Dövizde yükselişin 10 ay içinde yüzde 30’un üzerine çıktığını belirten Toyota Pazarlama CEO’su Ali Haydar Bozkurt, bu farkın fiyatlara tam olarak yansıtılmadığını söyledi.

Otomotivde aracın kur maliyetinin satıldığı gün değil, önceden belirlendiğini kaydeden Bozkurt, geçen haftadan beri devam eden hareketliliğin kalıcı mı geçici mi olacağının ise ancak 10 gün içinde netleşeceğini ifade etti.

Birçok şirketin bu tarihten sonra kur seviyesine göre fiyatlarda bir ayarlama olup olmayacağına karar vereceğini anlatan Bozkurt, “Kurun bu seviyelerde kalması veya daha yukarı gitmesi durumunda zam yapılması kaçınılmaz olacak. Umarım bu yükseliş geçici olur.

Aksi takdirde, sadece otomotivde değil, tüm sektörlerde fiyat artışları kaçınılmaz olacak. En büyük endişemiz enflasyonun yeniden yükselişe geçmesi olur” dedi. Bozkurt, Toyota’dan model yılı değişiminden dolayı ciddi bir ürün bulma sorunu yaşanmadığını da dile getirdi.

Dünya piyasalarında yaşanan gelişmelerden Türkiye’nin daha az etkilendiğini belirten Opel Türkiye Genel Müdürü Özcan Keklik, Türkiye’de finans sektörünün oldukça güçlü ve değişik senaryolara karşı tedbirlerini almasının bu sonuçta önemli pay sahibi olduğunu söyledi.

Otomotiv ve diğer sektörler için kredilerin bulunurluğunun dalgalanmalardan aşırı derecede etkilenmeyi önleyeceğini kaydeden Keklik, Opel olarak yüzde 1 ile 3 arasında zam yaptıklarını kaydetti.

Daha önce Euro’nun 2,5 liranın üzerinde kalması halinde otomobil fiyatlarında yüzde 8’e varan oranda zammın kaçınılmaz olacağını anlatan Özcan Keklik, Euro’nun yılsonunda ulaşması beklenen değere bugünlerde gelmesinin otomobil fiyatlarını olumsuz etkileyeceğini dile getirdi.

Opel, geçtiğimiz hafta Corsa, Astra Classic, Astra Sedan, yeni Astra ST ve Combo modellerinde yüzde 3’e varan oranda fiyat artışları gerçekleştirdi.

Ağustosla birlikte yeni modellerin fiyatlarında bir miktar yükseliş olduğunu kaydeden Hyundai Assan Genel Müdürü Ümit Karaarslan, “Dövizdeki dalgalanma yukarı yönlü çok olur, içinden çıkılamaz bir hale gelirse o zaman ister istemez fiyat ayarlamaları yapmak zorunda kalırız.” dedi.

Otomotiv pazarında bütün sektör oyuncularının ayrı bir satış politikası bulunduğunu dile getiren Karaarslan, döviz kurlarında yükselme olsa da markaların pazardaki satış politikalarına göre fiyat belirlemesi yaptığını anlattı.

Karaarslan, son günlerde döviz kurundaki yükselişe ilişkin ise otomotiv sektöründe anlık hareketlere yer olmadığını söyledi. Ümit Karaarslan, beklentilerinin bundan sonra döviz kurunun çok düşük seyretmemesi olduğunu dile getirerek, “Dolarda 1,65 ile 1,7 lira arasındaki bir kurun sağlıklı olduğuna inanıyorum. Dolar kuru 1,8 liraya giderse bu ister istemez sıkıntı oluşturur” dedi.

Ramazan ayına özel kampanyalar

Ağustos ayı sonuna kadar otomobil bayilerinde Ramazan’a özel kampanyalar var. Bu kampanyalar kapsamında Opel’de indirim 14,6 bin liraya kadar ulaşıyor. İndirim tutarları Corsa’dan Insignia’ya her modelde özellikle bazı motor ve donanım seçenekleriyle birleştiriliyor.

En çok indirim 14 bin 650 TL ile Insignia Edition Elegance Paketi 2.0 130 bg Dizel Active Select’te yapılıyor. Toyota’nın amiral gemisi Avensis’te 1.8 litre motora sahip Elegant Extra Multidrive S modelinde ÖTV farkını (yüzde 60 ile yüzde 37 arasındaki tutar) üstleniyor. Citroën, uygun vade seçenekleri sunduğu binek araçların yanı sıra ticari araçlarda da kampanya yapıyor.

Nemo modelinde, 10 bin TL için 12 ay, faizsiz kredi veya perakende indirimi sunan marka Berlingo Combi’de cruise control, alarm ve park sensöründen oluşan “City Pack” hediye ediyor. Mazda, Ramazan boyunca sabitlediği fiyatlarına ek olarak Mazda 3, Mazda 6 ve Mazda BT-50 modellerine takas indirimi uyguluyor.

Mazda 3’te indirim 3 bin lira, Mazda 6’da 5,6 bin lirayı buluyor. Jeep özel bir kampanya ile Cherokee, Wrangler ve Grand Cherokee’nin anahtar teslim fiyatları üzerinden yarısı peşin, yarısını ise kredi ile 1 yıl sonra ödeme seçenekleri sunuyor.

Skoda, Roomster ve Yeti için 12 ay süreyle 15 bin TL’ye kadar faizsiz kredi seçeneği sağlıyor. Mitsubishi Colt’a 358 TL, Lancer’a 477 TL, ASX’e 596 TL’den başlayan taksitlerle sahip olunabilecek. Seat’ın Leon ve Altea XL modellerinde ise 2 bin TL’ye varan indirim bulunuyor.

Günde 12,5 liraya otomobil

Türkiye’de Anadolu Grubu tarafından temsil edilen Çinli üretici Geely, Ramazan ayında geçerli olacak bir satış kampanyasına imza attı. Kampanya kapsamında Geely’nin C sınıfındaki temsilcisi FC modeline günde 12,53 TL ödeyerek sahip olmak mümkün.

Bin TL indirimle 24 bin 750 TL’lik fiyat etiketiyle satışa sunulan FC modelinde bu tutarın yüzde 70’i kredilendirilebiliyor. Geely’nin Emgrand EC7 modeline ise günde 18,54 TL ödeyerek sahip olmak mümkün. Yüzde 90’ı kredilendirilen Emgrand EC7 modelinin fiyatı ise 28 bin 990 TL’den başlıyor.

Kampanya Turu

Ford’da bir yıllık ücretsiz kasko

Ford Otosan, ağustos ayı kampanyasında 60 aya varan vade seçenekleri sunuyor. Ford Fiesta 557 TL’den, yeni C-MAX 936 TL’den, Mondeo bin 84 TL’den başlayan taksitlerle satılıyor. Ford Options kredisi kullananlara ise bir yıllık FKasko hediye ediliyor.

Şimdi al, 2012’de öde

Peugeot, 7 bin TL’ye varan indirimlerin yanı sıra şimdi al, 2012’de öde seçeneği sunuyor. Peugeot Finans işbirliği ile balon ve 50/50 kredi alternatifleri de devam ediyor. Ayrıca isteyen müşterilere 2 yıla kadar Artı Garanti sahibi olma imkanı da sunuluyor.

KDV’nin yarısı Nissan’dan

Temmuz ayında binek araç segmentinde ilk 10 marka arasına giren Nissan, ağustosta kampanyalarına hız verdi. Nissan, Micra ve düz vites Juke için faizsiz kredi kullanma seçeneği sağlıyor. Marka, dizel Juke alacaklar için de KDV’nin yarısını ödüyor.

VW, Euro’yu 2,18’e sabitledi

Volkswagen Touareg, Golf R, Scirocco, CC ve Tiguan modelleri için Euro’yu 2,18 TL olarak sabitledi. 2011 model Polo ve Golf modellerinde avantajlı fiyat seçeneklerinin sunulduğu kampanyada ayrıca Touareg’de geçerli özel ‘konfor paketi’ uygulaması devam ediyor.

Aveo’da lansman fiyatı geçerli

Chevrolet, yenilenen B segmentindeki modeli Aveo HB’yi ağustosta lansman fiyatı olan 28 bin 780 TL’ye satıyor. Aveo Sedan’ın ise 29 bin 80 TL’lik etiketi bulunuyor. Cruze Sedan 33 bin 908 TL ve temmuzda pazara çıkan yeni Cruze Hatchback 33 bin 158 TL’den başlayan fiyatlara sahip.

Volvo’dan 30 bin lira kredi

Volvo OtoFinans’ın ağustos ayı kampanyasında, S60 ve V60 modelleri için geçerli olmak üzere 30 bin TL’ye 12 ay vadede faizsiz kredi alternatifi sunuluyor. S40 ve V50 modellerinde ise 20 bin TL için 12 aya faizsiz kredi almak mümkün. Taksitleri Ocak 2012’ye kadar erteleme de seçenekler arasında.

Kaynak: Zaman’dan alıntılanan veHaber7.Com Web sitesinde yayımlanan “Kur inmezde otomobilde yeni zam kapıda” haberinden alınmıştır (15/08/2011).

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir