Ticari araç pazarının yerlisi Uveyk yakında yollar

Cadem firması, ürettiği Turcoto markasının ilk ürünü olan Uveyk için tip onayı bekliyor. Firma yılsonunda Bursa’da seri üretime geçecek. Aracın fiyatı 15 bin lira civarında olacak.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yerli otomobil çağrısıyla özel sektörde başlayan çalışmalara bir yenisi daha eklendi. Yeni proje binek otomobili içermiyor, ancak mini ticari araç pazarına yerli bir aracın kazandırılması hedefleniyor.

Bugüne kadar otomotiv şirketlerine endüstriyel ürün tasarlayarak prototip üretimi gerçekleştiren Cadem ve kardeş şirketleri ZuluDesign ile Bursa’daki Atölye fabrikası, Turcoto markasıyla ticari araç üretimine geçiyor.

Projeyle ilgili bilgi veren Cadem Yönetim Kurulu Başkanı Ali Serdar Emre, Uveyk adını verdikleri mini ticari aracın seri üretimine bu yılsonunda ya da gelecek yılın başında geçeceklerini söyledi.

Hedeflerinin Türkiye’ye bir dünya markası kazandırmak olduğunu belirten Emre, aracın TÜBİTAK onaylı olduğunu, yollara çıkabilmesi için Bilim, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’ndan tip onayı beklediklerini ifade etti.

2 bin adet için 20 milyon TL

İlk etapta yıllık 2 bin adetlik üretim planladıklarını kaydeden Emre “2 bin aracı üretmek için yapılacak yatırım 20 milyon lirayı geçmeyecek bir yatırım olacaktır” dedi.

Uveyk’in halkın ulaşabileceği ekonomik maliyetlerde satışa sunulmasının planlandığına dikkat çeken Emre, fiyatın bugünkü koşullarda 15 bin liranın altında olacağını ifade etti.

Seri üretim imkanları olduğunu ifade eden Emre, şunları söyledi: “Tip onayı alma aşamasındayız. Buna paralel olarak da montaj hattı kurma çalışmalarımız devam ediyor.

Bu yılsonu veya önümüzdeki sene başı olabilir. 15 bin adetlik bir potansiyel olduğunu görüyoruz. Daha yüksek kapasiteli üretim için üretici ve dağıtıcı bir ortak arayışındayız. Böyle bir projede bir ortağa ihtiyacımız olacaktır. Bize gelen teklifler var.”

Yurt dışı planlarında montaj tesisi de var

Uveyk’i çok amaçlı yük taşıyıcı mini araç olarak tanımlayan Emre, aracın bin kilograma kadar taşıma kapasitesi bulunduğunu, 3 silindirli 720 cc hacminde olduğunu söyledi.

Dizel motorun Japonya’dan ithal olduğunu vurgulayan Emre, aracın 100 kilometrede 3.6 litrelik yakıt sarfiyatı bulunduğunu belirtti. Aracın ismini ‘görev kuşu’ olarak da bilinen Uveyk’ten aldığına işaret eden Emre “Bu kuşun görevi yerine getirinceye kadar dinlenmeden uçtuğu bilinir” diye konuştu.

Üretime başlamayı plandıkları segmentte boşluk olduğunu belirten Emre “Bu alanda müşteri potansiyeli var. Hem kırsal kesim için hem de şehir içi dağıtımlar için ideal bir araç.

Pazar olarak ağırlıklı kırsal kesime de hitap etmek istiyoruz” dedi. Yurt dışı ile bir takım bağlantıları olduğunu ifade eden Emre, şöyle konuştu: “Nijerya, Gambiya, Gana, Sudan ve Birleşik Arap Emirlikleri olmak üzere görüşmelerimiz sürüyor. Bu ülkelerle orada montaj yapabilecek şekilde iletişim halindeyiz. Bu bölgelerde Çin mallarına yüzde 15 vergi varken, Türk mallarına yönelik böyle bir vergi yok.”

Kaynak: Star’dan alıntılanan veHaber7.Com Web sitesinde yayımlanan “Ticari araç pazarının yerlisi Uveyk yollarda” haberinden alınmıştır (15/08/2011).

 

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...