Michelin’den, Le Mans 24 Hours 2013 Yarışında Büyük Başarı

Michelin, 2013 Le Mans 24 Hours yarışlarında bu yıl da büyük başarılara imza attı. 1923 yılından beri toplam 23 zafer kazanan Michelin, partnerlerine sunduğu lastik seçenekleriyle LMP 1 ve LMGTE klasmanlarında yarışın zorlu şartlarına rağmen zaferlerine yenilerini ekledi.

1923 yılından bu yana düzenlenen Le Mans yarışlarında toplam 23 zafer kazanan, 1998 yılından bu yana ise üst üste 16. zaferini elde eden Michelin, yarışlarda bu yıl da büyük başarılara imza attı. Bütün klasmanlarda yarışan partnerleriyle çok kaliteli bir performans ve mücadele sunan Michelin, yarışın zor ve karmaşık yapısına rağmen gücünü bir kez daha kanıtladı.

LMP1 klasmanında, Audi Sport Team Joest ve Toyota Motorsport GmbH takımları, yarış pisti üzerinde mükemmel bir mücadele verdiler. Audi Sport Team Joest bu klasmandaki diğer tüm Michelin partnerleri gibi aynı “Hybrid” lastik kullanarak Fransa’nın Le Mans kentindeki 13 bin 629 metrelik De la Sarthe Pisti’nde koşulan yarışta 24 saat sonunda 348 tur (4 bin 742 kilometre) katederek ilk sırada yer aldı.Toyota Motorsport GmbH ise 347 turluk performansıyla ikinci oldu.

LMGTE Pro klasmanında tüm partnerler 3 tur aynı lastikle yarıştı. Bu klasmanda yeni Type 991 911 GT3 RSR ile birlikte ilk iki sırayı elde eden Porsche AG Team Manthey tarafından zafer elde edildi.

Michelin Motor Sporları Direktörü Pascal Couasnon yarıştan sonra yaptığı açıklamada, “Tüm klasmanlarda yer alan partnerlerimizi kutlamak istiyorum. Çok yüksek kaliteli bir gösteri sundular” diyerek bu yılın Le Mans 24 Hours yarışında Michelin partnerlerinin seyircilere sunduğu gösterinin kalitesini vurguladı.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir