Hisarlar Grup’un tarım makineleri Ukrayna’da büyük ilgi gördü

Cirosunun yüzde 3’ünü Ar-Ge faaliyetlerinde kullanan Hisarlar Grup’un tarım makineleri Ukrayna’da büyük ilgi gördü

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de düzenlenen uluslararası tarım fuarı Inter Agro 2013’te tarım makinelerini tanıtan Hisarlar Grup, başta çiftçiler olmak üzere katılımcıların yoğun ilgisi ile karşılaştı. Fuarda iki firmadan bayilik başvurusu aldıklarını söyleyen CEO Zafer Türker, Avrupa’nın sayılı tarım makinesi üreticilerinden biri olarak, Inter Agro’nun ardından ihracattaki faaliyetlerine hız vereceklerini söyledi. Türker, “Türkiye tarım makineleri sektörünün 1’inci, Türkiye’nin 122’nci ve Eskişehir’in 3’üncü Ar-Ge merkezine sahip olma özeliğini taşıyoruz. Ülkemizden de dünya markaları çıkabileceğine olan inancımızla çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Tarım makineleri sektöründe Türkiye’de pek çok ilke imza atan Hisarlar Grup, Ukrayna’nın başkenti Kiev’de düzenlenen uluslararası tarım fuarı Inter Agro 2013’e katıldı. Avrupa’nın en büyük 26’ıncı traktör ve tarım makinesi üreticisi konumunda bulunan Hisarlar, fuarda tarım makineleri toprak frezesi grubunda yer alan mikser, sap parçalama ve rototiller ürünlerini tanıttı.

Ürünlerinin fuarda gördüğü yoğun ilgiden mutluluk duyduklarını belirten Hisarlar CEO’su Zafer Türker, “Bu yıl 25’inci kez düzenlenen Inter Agro’daki standımız, başta çiftçiler olmak üzere katılımcılardan büyük ilgi gördü. İki firma da bayilik başvurusunda bulundu. Avrupa’nın sayılı üreticilerinden biri olarak, işgücünün yaklaşık dörtte birini tarım sektöründe istihdam eden Ukrayna’da bulunmak bizim için gerçekten büyük önem taşıyordu. Burada kurduğumuz olumlu ilişkilerin tarım makineleri alanındaki ihracat kapsamımızı daha da genişletmemize yardımcı olacağına inanıyoruz” diye konuştu.

Cironun yüzde 3’ü Ar-Ge’ye

Hem tarım makinelerinde hem de ilk yerli 4×4 arazi aracı TURKAR’da yeni ürün geliştirme çalışmalarının aralıksız devam ettiğini kaydeden Türker, bu çalışmalar doğrultusunda son olarak sap parçalama, dal parçalama, çayır biçme, kare balya ve silindir balya makinelerini portföylerine eklediklerini söyledi. 2012 yılı cirosunun yüzde 3’ünü Ar-Ge’ye ayırdıklarını vurgulayan Türker, “Grup olarak en önemli farklılıklarımızdan biri de yenilikçiliğe ve Ar-Ge’ye verdiğimiz önemde yatıyor. Türkiye tarım makineleri sektörünün 1’inci, Türkiye’nin 122’nci ve Eskişehir’in 3’üncü Ar-Ge merkezine sahip bir grup olarak, ülkemizden de dünya markaları çıkabileceğine olan inancımızla çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Türker, Türkiye’nin ilk traktör kabini üretimini gerçekleştiren Hisarlar Grup’un, ayrıca dış mekan spor aletleri ve toprak işleme makinesi üretimi gibi ilklerin yanı sıra, John Deere ile birlikte dünyanın ilk traktör arkası çekilebilen pamuk hasat makinesi üretimine de imza attığını belirtti.

Hisarlar Grup, Eskişehir’in Çukurhisar mevkiinde bulunan ana yerleşkesinde, yaklaşık 45 bin metrekare kapalı, 70 bin metrekare açık alana ve tarım makineleri üretimi yapılan 5 bin metrekare kapalı, 15 bin metrekare açık alana sahip üretim tesislerinde, 800 kişilik çalışan ekibi ile yeni ürün geliştirme çalışmalarını kesintisiz sürdürüyor.

 

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir