Tasarım ve Arge yarışması

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), Ar-Ge ve tasarım konusunda proje yarışması başlatıyor.

‘Ar-Ge Proje Pazarı ve Tasarım Yarışması’ projeleri, Ekonomi Bakanlığı’nın desteği ve Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) koordinatörlüğünde düzenleniyor. Tasarım ve projeler için başvurular 2 Ocak-20 Nisan 2012 tarihleri arasında, online olarak www.otomotivprojeyarismasi.com ve www.otomotivprojepazari.com üzerinden dosya yükleme yoluyla yapılabilecek. 17-18 Mayıs 2012 tarihlerinde, İstanbul Haliç Sütlüce Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek ödül töreni, Ar-Ge Proje Pazarı sergisi ve konferansları kapsayan törenle sona erecek.

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sabuncu, “Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörlerinden ve son beş yılın ihracat şampiyonu Türk otomotiv endüstrisinin gelişimi ve global arenada rekabetçiliği için tasarım, inovasyon ve Ar-Ge konularını içine alan topyekün farkındalığı destekleyecek önemli bir adım daha atıyoruz.” dedi. Ar-Ge Proje Pazarı ve Tasarım Yarışması Yürütme Kurulu Başkanı Ömer Burhanoğlu ise projenin amacını şöyle dile getirdi: “Bu iki proje, 2023 ihracat stratejimiz kapsamında, ülkemizde Ar-Ge ve tasarım kültürünün gelişmesi, ihracatta katma değerin artırılması, yeni teknoloji ve metotların üretim süreçlerine kazandırılması amacıyla gerçekleştiriliyor.”

Ergonomi, Yenilenebilir Enerji-Çevre, Emniyet, Mekanik Fonksiyonellik olmak üzere 4 kategoride katılıma açık olan tasarım yarışmasında birinciye 20 bin TL, ikinciye 10 bin TL, üçüncüye 5 bin TL ve mansiyon olarak da 2 bin TL ödül verilecek. Öğrenci kategorisinde birinciye 10 bin lira, ikinciye 5 bin lira ödül verilmesi öngörülürken yine 4 farklı kategori bulunan Ar-Ge pazarı yarışmasında birinci 5 bin TL, ikinciler 4 bin TL, üçüncüler 3 bin TL’lik ödül alacak.

Zaman

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...