Değişim Güçtür!

19 Ocak 2014 Pazar günü Yıldız Teknik Üniversitesi Oditoryumu’nda yapılacak 31. Dönem Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi seçimlerine Makina Mühendisleri Değişim Grubu’nu temsilen başkan adayı olarak Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim üyelerinden ve aynı zamanda Teknoloji Fakültesi Dekan Yardımcılığı görevini de yürüten kıymetli bilim adamı Doç. Dr. Metin Gümüş gösterilmiştir. Sayın Gümüş meslektaşlarına şu şekilde seslenmektedir:

Değerli Meslektaşlarımız;

Tüm meslek odaları gibi Makina Mühendisleri Odası da, ideolojik zihniyetlerden ve siyasetten arındırılıp, tüm toplumun ve öncelikle üyelerimizin beklentileri çerçevesinde, kendi sorumluluk alanlarında değişim, dönüşüm ve gelişimin öncüleri haline getirilmelidir.

Makina Mühendisleri Değişim Grubu, inancı, düşüncesi ve yaşam tarzı nasıl olursa olsun, bütün meslektaşlarını aynı ailenin birer mensubu kabul eden ve tüm meslektaşlarının mesleki başarılarını artırmayı hedefleyerek ülkemize ve tüm insanlığa hizmet etmeyi amaçlayan bir anlayışın ürünüdür. Makina Mühendisleri Değişim Grubu, meslektaşlarımızı asgari müştereklerde bir araya getirmeyi amaçlayan; insan sevgisini, hoşgörü ve diyaloğu her türlü siyasi görüşün ve ideolojinin üzerinde tutan, idealist, çalışmaktan yılmayan, ilkeli, dürüst, tarihi ve kültürel değerlere sahip çıkan, milli ve manevi değerleri önemseyen, ülkemizin bilim ve teknoloji temelinde gelişimini hedef edinmiş bir gruptur. (Makine Mühendisleri Değişim Grubu ile ilgili daha fazla bilgi için: https://web.archive.org/web/20140103220356/http://www.mmoistanbul2014.org:80/wp-content/uploads/2013/12/tanitim-kitapcigi.pdf)

Güçlü bir ülke, tüm kurumlarının sorumluluklarını tam anlamıyla yerine getirmesiyle mümkün olabilir. Makina Mühendisleri Değişim Grubu olarak yönetime gelmemiz durumunda: Maddi ve manevi değerleri önemseyen, farklı düşünce ve görüşlere hoşgörülü, kurumlar arasında diyalog ve iyi ilişkiler geliştiren, kurum içinde huzur ve hoşgörü ortamını sağlayan bir anlayışla; meslektaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılayan, mesleki etkinlikleri kolaylaştıran, mesleğin kamu yararına uygun olarak gelişmesini sağlayan, meslek mensuplarının birbirleriyle ve halkla olan ilişkilerini geliştiren, ülkemizin doğal kaynaklarını, çevre ve tarihi değerlerini ve kültürel mirasını koruyan, ülkemizin bilimsel ve teknolojik kalkınmasını sağlayan, meslek disiplinini ve ahlakını koruyan bir yönetim anlayışı ortaya koymayı vadediyoruz. (MMDG Seçim Beyannamesi: http://www.mmoistanbul2014.org/wp-content/uploads/2013/12/MMDG-31.-Dönem-Seçim-Beyannamesi.pdf) Tüm meslek odaları gibi Makine Mühendisleri Odası da, ideolojik zihniyetlerden ve siyasetten arındırılıp, tüm toplumun ve öncelikle üyelerinin beklentileri çerçevesinde, kendi sorumluluk alanlarında değişim, dönüşüm ve gelişimin öncüleri haline getirilmelidir.

Tüm bu söylediklerimizin (Daha detaylı bilgi için: https://web.archive.org/web/20140521161604/http://www.mmoistanbul2014.org/) gerçekleşmesi için bütün meslektaşlarımızı, 18 Ocak 2014 Cumartesi günü Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şube Genel Kuruluna ve 19 Ocak 2014 Pazar günü Yıldız Teknik Üniversitesi Oditoryumu’nda yapılacak seçimlere katılarak, Makina Mühendisleri Değişim Grubu’na destek vermeye davet ediyoruz.

Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi seçimlerine, odaya üye olan, tüm Makina, Endüstri, İşletme, Uçak, Uzay, Havacılık, Sistem, Sanayi, Makina Teknik Metot, İmalat-Üretim, Üretim Tekniği Sistemleri, Mekatronik, Otomotiv ve Enerji Sistemleri Mühendisleri katılabilmektedir.

Ancak yaklaşık 24 bin üyesi bulunan Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’ni iki yıl boyunca idare edecek yöneticiler, son iki dönemdir sadece 3.500 oyla seçilmektedir. Bu, toplumsal katılım ve genelin temsili adına, çok yetersiz bir katılımdır. Makina Mühendisleri Odasını en iyi şekilde yönetebilecek yöneticilerin seçilmesi meslektaşlarımıza ve ülkemize en iyi hizmetlerin kazandırılması için bu katılımın artırılması gerekmektedir. Bu nedenle meslektaşlarımızın bu konuda daha bilinçli ve duyarlı olmalarını arzu ediyoruz. Ayrıca oda üyelik borcunun oy kullanmaya engel olmadığını hatırlatmak isteriz.

Şimdiden seçim sürecine katkı sağlayan tüm meslektaşlarımıza Makina Mühendisleri Değişim Grubu adına teşekkürlerimizi, saygılarımızı ve şükranlarımızı sunarız.

Doç. Dr. Metin GÜMÜŞ

31. Dönem Başkan Adayı

ve

Makine Mühendisleri Değişim Grubu

Çalışma Komisyon Başkanı

Bizde otoguncel ailesi olarak kıymetli bilim adamı Doç. Dr. Metin Gümüş’e oda seçimlerinde başarı dileklerimizi sunuyoruz.

Doç. Dr. Metin Gümüş’ün biyografisi:

https://www.otoguncel.com/diger/bir-biyografi-doc-dr-metin-gumus/

 

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir