Dakar Rallisi’ne katılan ekipler Goodyear lastiklerini tercih ediyor!

Arjantin, Bolivya ve Şili’yi kapsayan 13 günde 9,200 km yol alınan Dakar Rallisi, araçlar için tam bir meydan okuma olacak.

Beş yarış kamyonu ve iki destek aracı olmak üzere, tamamı Goodyear lastikleriyle donatılmış toplam yedi araç, dünyanın en zorlu yarışlarından biri kabul edilen efsanevi Dakar Rallisi için Arjantin’e doğru yola çıktı.

Goodyear ORD lastikli araçlar And Dağları’ndan geçişi dekapsayan, Güney Amerika’nın en zorlu yollarında 13 günde tam 9.200 kilometreyolculuk edecekler.

Goodyear araçlarıyla yol katedecekkamyonlar Hollandalı ekip XDakar ve GINAF Rally Powerekibine ait. XDakar ekibi,yarış boyunca iki hizmet destek aracıyla desteklenecek iki yarış kamyonuylakatıldı. Dört araç da zorlu yüzeylerde sürtünme ve güvenilirlik için Goodyear375/90R22.5 ORD lastikleriyle donatıldı.512 ve 522 numaralarıyla yarışan ikiXDakar kamyonunun ikisi de DAF CF’lerle hazırlandı. Her iki destek aracının daDAF CF olduğu XDakar hizmet ekibi, atölye ve yedek parça mağazası olarak hizmetverecek kamyonların yanı sıra, 13 yetenekli uzmandan oluşuyor. Hizmetkamyonlarının, etkinlik süresince bir sonraki noktaya yarış kamyonlarından öncevarıp, yarış kamyonları gelir gelmez hizmete hazır olması zorunluluğubulunuyor.

Hollanda merkezli özel ağır işaraçları üreticisi GINAF’ın, Dakar ve Paris-Dakar yarışıyla doğrudan ilişkisi1993’e dayanıyor. 2014 Dakar yarışları için GINAF Rally Powerekibinin, üçü deaynı olan GINAF yarış kamyonu bulunuyor ve bu kamyonlarda Goodyear 375/90R22.5ORD lastiklerini kullanılıyor. Kamyonların yarış numaralarıysa 511, 514 ve 524olacak.

Dakar rallisinde Goodyearlastiklerinin tercih edilmesiyle ilgili konuşan Goodyear EMEA Bölgesi KamyonLastikleri Pazarlama Direktörü Boris Stevanovic, “XDakar ve GINAFRally Power ekipleri, 2014 Dakar için Goodyear lastiklerini seçtiğinden dolayıçok mutluyuz. Goodyear olarak daha önce de Dakar yarışında yer aldık.Dolayısıyla lastiklerden ne beklendiğini, hangi performans kriterlerineodaklanıldığını biliyoruz. Ekiplerin kullandığı Goodyear ORD lastikleri, arazilastikleridir ve zorlu yüzeylerde sürtünme ve güvenilirlik için özel olaraktasarlanmışlardır” diye konuştu.

Kamyonlar, Arjantin’de başlayacakyolculuk için 29 Kasım’da Le Havre- Fransa’dan yola çıktı. Yarış 5 Ocak2014’te, Rosario, Arjantin’de başlayacak. Yolun rotası, buradan batıya, Anddağlarına ardından da kuzeye, adayların 12 Ocak’ta geçeceği Bolivya sınırınadoğru olacak. Ekipler ertesi gün Şili’ye geçecek. Güzergah, ödül törenininyapılacağı 18 Ocak’ta Valpariso’da tamamlanacak şekilde güneyden ilerleyecek.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir