Aracınız ve Siz Uzun Bir Tatil Yolculuğuna Çıkmaya Hazır mısınız?

Continental uyarıyor: Aracınız ve Siz Uzun Bir Tatil Yolculuğuna Çıkmaya Hazır mısınız?

Dünyanın en büyük uluslararası lastik tedarikçisi Continental, bayram tatilinde seyahate çıkmaya hazırlanan sürücüleri güvenli sürüş teknikleri için uyardı. Hem sürücülerin hem de araç ve lastiklerin yola hazır olması için Continental’in uyarılarını dikkate almadan yola çıkmayın!

*Sürücülerin yola çıkmadan dinlenmiş olması güvenli sürüşün ilk adımını oluşturuyor.

*Doğru hava basıncı hem güvenlik hem yakıt tasarrufu sağlar.

*Doğru diş derinliği, fren mesafesini en güvenli seviyede korur.

*Ufak ama önemli bir detay olan stepne kontrolü seyahatinizde çıkabilecek aksiliklerin önüne geçer.

Continental Türkiye Binek Lastikleri Satış Müdürü Mehmet Akay, bayram tatilinin başlayacağı ve binlerce aracın yola çıkacağı şu günlerde, sürücüleri hem kendileri hem de araçlarının güvenli sürüşü için dikkate almaları gereken konular için uyardı.

Araçlardaki arıza ve teknik sorunların yüzde 32’sinin genellikle tatil yollarında meydana geldiğini ve trafik kazalarının yüzde 87,5 oranında sürücü kusurundan kaynaklandığını aktaran Mehmet Akay, yola çıkmadan hem sürücülerin dinlenmiş olması gerektiğini hem de araç ve lastik bakımının yapılmış olması gerektiğini hatırlattı. Uzun yola çıkacak şoförlerin tecrübeli olması, mümkünse gündüz yola çıkılması ve aracın tüm denetleme belgelerinin hazır olmasının altını çizdi.

Aracın yol ile temasında ilk ve en önemlisi lastikler hakkında ise Mehmet Akay sözlerini şöyle sürdürdü “Özellikle kalabalık ailelerin uzun yola çıkarken araçların yol boyunca taşıyacağı ağırlığı hesap ederek lastiklerin havasını normale göre artırmaları gerekiyor. İçerisindeki hava miktarı, ortalama olarak maksimum yüzde 10 artırılmış olan bir lastik, hem daha geç ısınarak hem de daha düşük yuvarlanma direnci sağlayarak, yol boyunca yakıt verimliliğini sağlamaya da yardımcı olacaktır Lastiklerin soğukken yani yola çıkmadan önce veya yola çıkılan ilk 15-20 km içerisinde kontrol edilmesi gerekirken, güneşin altında kalmış bir aracın lastik basınçlarının normalden fazla çıkacağı unutulmamalı”.

Continental’den yola çıkacaklara güvenli sürüş için tavsiyeler:

–          Sürüş hatalarını asgariye indirmek için yola dinlenmiş olarak çıkmaya özen gösterin.

–          Her 300 kilometrede bir uygun vakit dilimlerinde mola vermeyi unutmayın.

–          Lastiğinizin hava basıncını mutlaka kontrol edin. Uzun yola çıkmadan hava basıncınızı 2 psi artırmayı unutmayın.

–          Lastiğinizin yol şartları ve kullanım amacına uygun olarak seçmeye özen gösterin.

–          Lastiğinizin diş derinliğini kontrol edin. Lastiğin diş derinliğinin yaz lastiği ise 3 milimetrenin altına, kış lastiği ise 4 milimetrenin altına düşmemesine dikkat edin.

–          Lastiğinizin hızlı aşınmaması ve deforme olmaması için bozuk ve taşlı yollarda kontrollü sürüşü elde bırakmayın.

–          Stepne kontrolünü unutmayın.

 

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir