Can güvenliğiniz için bayram öncesi lastiklerinize ve aracınıza dikkat!

Brisa uyarıyor: Can güvenliğiniz için bayram öncesi lastiklerinize ve aracınıza dikkat!

Türkiye lastik sektörünün lideri Brisa, her yıl birçok vatandaşımızın can ve mal kaybına neden olan kazaların önüne geçilmesi amacıyla, uzun yola çıkacak tüm sürücüleri, Kurban Bayramı öncesinde araç ve lastik bakımlarını yaptırmaları konusunda uyarıyor. Bu doğrultuda, 11-14 Ekim tarihleri arasında İDO Yenikapı iskelesinde düzenlenecek etkinlik kapsamında, tatilcilerin lastiklerinde son kontroller yapılacak.

Bu yıl 25. yılını kutlayan Türkiye lastik sektörü lideri Brisa, uzun bayram tatili için şehir dışında çıkacak vatandaşların yolculuklarına emniyetle devam etmelerini sağlamak için diş derinliği ve hava basınç ölçümü yaparken; havaların soğumaya başladığı dönemde kış lastiği kullanımının önemine de dikkat çekecek.

Brisa’nın Bridgestone markası ile İDO Yenikapı iskelesinde 11-14 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek etkinlik kapsamında, feribota biniş sırası bekleyen araçların lastik diş derinliği ve hava basıncı ölçümleri yapılacak. Diş derinliği, güvenli sınırın altında olan araç sürücülerine, lastiklerini en kısa zamanda yenilemeleri için tavsiyelerde bulunacak Bridgestone görevlileri, hava basıncı düşük olan lastiklere de uygun seviyede hava basarak yolculuklarını daha emniyetli hale getirmeye çalışacak.

Emniyetli bir sürüş için yola çıkılmadan önce ve yolculuk sırasında dikkat edilmesi gereken birçok konu olduğuna dikkat çeken Brisa Tüketici Ürünleri Pazarlama Direktörü Egemen Atış, “Bu konuların başında, hava sıcaklarının düşmesi ile birlikte kış lastiği kullanımına geçilmesi geliyor. Kış aylarında, özel karışımı sayesinde yumuşaklığını ve tutunma özelliğini koruyan kış lastikleri sürücülerin ve yolcuların emniyetini sağlıyor. Sadece karlı ve buzlu yollarda değil; tüm kış koşullarında güvenle seyahat etme imkânı sunan kış lastiği alışkanlığının kazanılmasıyla, sürücüler emniyetli sürüş için en önemli adımı atmış oluyorlar. Yaz lastiklerinin kullanılmadıkları bu dönemde doğru koşullar altında saklanması da ömür ve performans açısından büyük önem yaşıyor.  Bu amaçla sunduğumuz Lastik Oteli hizmeti ile kış lastiği kullanılan dönemde, yaz lastiklerini olumsuz etkilerden uzakta, ideal koşullarda  sigortalı olarak depolayarak, önümüzdeki yaz için hazır olmalarını sağlıyoruz” dedi.

Aşırı hız yapılmaması ve mutlaka emniyet kemeri takılması gerektiğine de dikkat çeken Atış, “Mevsime uygun lastik kullanılması, aşırı hız yapılmaması, mutlaka emniyet kemeri takılması ve seyahat öncesinde aracın genel kontrollerinin yaptırılması, üzücü can ve mal kayıplarının yaşanmaması adına alınması gereken tedbirlerin başında geliyor. Brisa olarak araç kullanıcılarının bu alandaki ihtiyaçlarını, OtoPratik hızlı bakım mağazalarımız ile karşılıyoruz. Lastik satışının yanısıra; binek ve hafif ticari araçların kullanım ömürleri boyunca ihtiyaç duyabilecekleri ana ürünleri tek çatı altında sunuyoruz. Öte yandan, araçlarla ilgili lastik, jant, akü, ön düzen bakımı, yağ değişimi, filtre değişimi, klima gazı dolumu, fren balata & disk değişimi, amortisör değişimi ve periyodik bakım gibi temel bakım hizmetleri de veriyoruz” diye konuştu.

Brisa’dan emniyetli sürüş için tavsiyeler:

 • Yazın yaz lastikleri, kışın kış lastikleri kullanılması ve lastiklerin kullanılmadıkları dönemde uygun koşullarda (nem, sıcaklık, basınç vs.) saklanması
 • Yaz lastiklerinin 3 mm, kış lastiklerinin ise 4 mm diş derinliğinin altına indikten sonra kullanılmaması,
 • Mutlaka emniyet kemeri takılması ve 12 yaşına kadar çocuklar için çocuk koltuğu kullanılması
 • Lastik ve araç bakımlarının mutlaka güvenilir, yeterli ekipmana sahip bakım noktalarında, yetkin servis personeli tarafından yapılmasına dikkat edilmesi,
 • Her 30gün veya 500 km. kullanımdan sonra balans kontrolü, her 6 ayda veya 10.000 km’de bir aracın ön düzen kontrollerinin yaptırılması,
 • Lastik havalarının en geç ayda bir kez yetkili servislerde kontrol ettirilmesi ve uzun yolculuklara çıkmadan önce lastik hava basınçlarının 2 psi artırılması,
 • Lastikler temizlenirken su dışında herhangi bir kimyasal madde kullanılmaması,
 • Lastiklerin her 10.000 km’de bir veya en az yılda bir kez yer değiştirilmesi,
 • Aracın lastikleri yenilendiğinde supapların da yenilenmesi,
 • Lastiğin delinmesi durumunda mutlaka nitelikli tamir (mantar yama) yaptırılması,
 • Ani kalkış, patinaj, sert fren gibi lastiğe zarar verebilecek hareketlerden kaçınılması ve lastiklerin kaldırım ve benzeri keskin yüzeylere sürtülmemesi.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir