Katalitik konvertörün iptal edilmesinin sakıncası var mıdır?

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

4 Cevaplar

 1. mert dedi ki:

  Hocam, kelimenin doğrusu “katalitik konvertör”, konvektör bambaşka birşey!

 2. Dr. Abdullah Demir dedi ki:

  Katalitik konverter, katalitik konvektör ve katalitik konvertör gibi yazımlar söz konusu. Bu tür kelimeler TDK’da olmadığından tercihlere bağlı olarak karşımıza çıkabiliyor. Ancak sizinde belirttiğiniz gibi daha doğru yazım “katalitik konvertör” olacak. Uyarınız ve düzeltmeniz için teşekkür ederim.

 3. Atalay dedi ki:

  Abdullah bey merhaba,

  Kesinlikle size katılıyorum, Ancak dilimize o kadar İngilizce kelimeler giriyorki bazı kelimeleri hafızamız tamamen unutmuş durumda. Ben kendimden örnek vereyim ‘Egzoz’ kelimesinin uygun yazılımını farklı yerlerde farklı yazılımlarına rastladım . Halen zorda kaldığımda İngilizcesini yazmak kolayıma gidiyor. TDK mu nasıl çalışıyor bilmiyorum ama kullanmakta olduğumuz kelimeler gün geçtikçe yok oluyor.

  Saygılarımla.

 4. toplu mail dedi ki:

  hocam yazını internette gördüğüm en açıklayıcı yazı olmuş. Açıkcası iptal etmekten biraz çekindim. chip yazılımı yaptırmayı düşünüyorum. bu olumsuz yönder katalitiği etkiler mi bilemiyorum. bu konuyla ilgiliniz bilgileriniz varsa paylaşmanızı rica ederim. teşekkürler iyi günler dilerim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir