Katalitik konvertörün iptal edilmesinin sakıncası var mıdır?

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

4 Cevaplar

 1. mert dedi ki:

  Hocam, kelimenin doğrusu “katalitik konvertör”, konvektör bambaşka birşey!

 2. Dr. Abdullah Demir dedi ki:

  Katalitik konverter, katalitik konvektör ve katalitik konvertör gibi yazımlar söz konusu. Bu tür kelimeler TDK’da olmadığından tercihlere bağlı olarak karşımıza çıkabiliyor. Ancak sizinde belirttiğiniz gibi daha doğru yazım “katalitik konvertör” olacak. Uyarınız ve düzeltmeniz için teşekkür ederim.

 3. Atalay dedi ki:

  Abdullah bey merhaba,

  Kesinlikle size katılıyorum, Ancak dilimize o kadar İngilizce kelimeler giriyorki bazı kelimeleri hafızamız tamamen unutmuş durumda. Ben kendimden örnek vereyim ‘Egzoz’ kelimesinin uygun yazılımını farklı yerlerde farklı yazılımlarına rastladım . Halen zorda kaldığımda İngilizcesini yazmak kolayıma gidiyor. TDK mu nasıl çalışıyor bilmiyorum ama kullanmakta olduğumuz kelimeler gün geçtikçe yok oluyor.

  Saygılarımla.

 4. toplu mail dedi ki:

  hocam yazını internette gördüğüm en açıklayıcı yazı olmuş. Açıkcası iptal etmekten biraz çekindim. chip yazılımı yaptırmayı düşünüyorum. bu olumsuz yönder katalitiği etkiler mi bilemiyorum. bu konuyla ilgiliniz bilgileriniz varsa paylaşmanızı rica ederim. teşekkürler iyi günler dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir