Raflarda eksik olan bir kitaptı!

Kapak_Otopark Uygulamalarinda Teknoloji, Cevre ve Emniyet FaktorleriİSPARK AŞ’de yöneticilik yapmış olan Kadir GURBETCİ, Abdullah DEMİR ve Ali KARAAHMET’in kelamından ve kaleminden “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri” isimli bir çalışma raflardaki yerini aldı.

Kıymetli yazarlar çalışmanın önsözünde aşağıdaki cümlelere yer vermişler:

İnsan, zaman ve mekân ile mukayyet bir varlıktır. Biçim ortaya koyacağı için “ne ile” sorusunu sorar. Nerede? Ne zaman? Ne ile? sorularından elde edilen çıktılar; şehirleri, evleri, arabaları, otoparkları, kitapları vb. gibi bütün biçimleri meydana getirir. Bütün bu biçimler de kültürü oluşturur. Kültür ise toplum aktörü tarafından, medeniyet tasavvuru esaslarına göre üretilir. Bir bakıma şehir bu tasavvurun bir üründür.

***

Otomobiller günlük yaşantımızın doğal bir parçası haline geldi. Yaygınlaşan toplu taşıma sistemlerine rağmen ekonomik gelişmelere paralel olarak günümüzde birçok kişi artık bir araca sahiptir ya da sahip olmak istemektedir. Aynı zamanda köylerden şehirlere sürekli nüfus akışı olması m2’ye düşen araç sayısını her geçen gün arttırmaktadır. Bu nedenle de otoparklara olan talep özellikle de şehir ve diğer büyük yerleşim birimlerinde her gecen gün artmaktadır.

***

Şehirlerin fonksiyonlarını yerine getirebilmeleri ve şehir içindeki yaşam kalitesini sürdürülebilir kılmak için uygun yerlere konumlandırılmış park alanları ve geniş bir alana yayılmış park yönetim ve denetim sistemlerinin şehirle bütünleştirilmesi gerekmektedir. Otomobillerin bir günlük zamanlarının ortalama 1-2 saatlik dilimini şehir trafiğinde hareketli olarak geçerken kalan kısmı ise park halinde geçmektedir. Bu durum genelleme yapıldığında otomobillerin yaklaşık %90-95’lik yaşam süreleri otoparklarda geçmektedir. Bu durum bizi araçların park yerinde konforu fazlasıyla hakkettiği sonucuna götürebilir.

***

Günümüzde teknolojik gelişmelere paralel olarak, otopark yönetiminde ve denetiminde de teknolojik ve otomasyon uygulamaları önem kazanmıştır ve kazanmaya devam edecktir. Sürdürülebilir kentiçi ulaşım için, gelişmiş teknoloji ile desteklenmiş otopark yönetimi ve denetimi, bugün artık kaçınılmaz bir zorunluluk haline gelmiştir. Çünkü teknoloji odaklı düzenlenmiş otoparklar; mobiliteyi kolaylaştırır, ekonomiyi destekler, müşteri memnuniyetini arttırır, ekolojiye katkı sağlar ve yönetimi de kolaylaştırır.

***

Bu eser dünyadan otoparklara dair teknolojik ve çevreci model ve örneklerin; planlamacılara, yatırımcılara, üreticilere, tedarikçilere/distribütörlere, işletmecilere, denetleyicilere/yerel idarecilere ve akademik çalışma yapanlara sunulmasından ibarettir. Bu çalışma otoparklara dair küçük bir nokta olarak ve başlangıç olarak düşünülmelidir. Faydalı olması ve faydalanılması dileklerimizle…” cümleleri ile nihayete erdirmişler. Bizlerde Otogüncel ailesi olarak yazarları tebrik ederiz. Hayırlı olsun.

 

Kitap hakkında:

Kitap Adı         : Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri

Yazarlar          : Kadir GURBETCİ, Abdullah DEMİR, Ali KARAAHMET

Kategori          : Araştırma – İnceleme

Yayınevi          : İlke Yayıncılık

Teknik Özellikler

ISBN               : 978-605-5961-38-1

Basım Yılı        : 2014
Sayfa Sayısı   : 256 sayfa

Kitap boyutları: 13,5×21 cm.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...