Oto Haber

Published on Ekim 24th, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Yerli otomobil üretilmeden 300 talep aldı!

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Kayseri Şubesi de yerli otomobilin üretilmesi halinde 150 MÜİSAD üyesinin 300 tane alacağını taahhüt etti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yerli otomobil isteğinin ardından birçok il gibi Kayseri de harekete geçti. Kayseri Serbest Bölgesi, yerli otomobil yapmayı düşünen firmalara ücretsiz arsa tahsisi yapacağını açıklamasının ardından bu kez Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Kayseri Şubesi de yerli otomobilin üretilmesi halinde 150 MÜİSAD üyesinin 300 tane alacağını taahhüt etti.

MÜSİAD Kayseri Şube Başkanı İsmail Ruhlukürkçü, Kayserili sanayicilerin bu işe destek vermelerini ve açıklama yaparak, lobi çalışmalarında bulunmasını istedi. Bu işin Kayseri’de olması için birçok neden olduğunu belirten Ruhlukürkçü, işadamı Hasan Basri Özdamar’ın ürettiği motor ile 3 adım öne geçtiklerini söyledi. Ruhlukürkçü, “Geçenlerde bir toplantı yaptık. Hasan Basri Özdamar’ın ürettiği motoru tartıştık. Oradan çıkan sonuç bir mükemmeliyet arz ettiği ve dünya için şans olduğu yönündeydi. Yerli otomobilde bu motorun kullanılmasıyla bir adım, hatta 3 adım öne geçmeyi düşündük.” açıklamasını yaptı.

Kayseri MÜSİAD olarak 300 tane almayı taahhüt ettiklerini kaydeden Ruhlukürkçü, şöyle devam etti: “Türkiye genelinde 4 bin üyesi varsa 8 bin otomobil alacağını taahhüt ediyoruz. Bu işe gönülden destek veriyoruz. Kayseri arsa tahsis edecek. Kayseri MÜSİAD’ın motorve farklı konularda maliyet riskine ortak olabileceğini söyledik. Bütçemiz çapında. Bütün sanayicilerden açıklama bekliyoruz. Bu işin Kayseri’de olmasını istiyoruz. Alacaklar yerli insanlar olacağı için Kayseri, Türkiye’nin ortasında ve en mantıklı bölgede. Bu yüzden Kayseri’de üretilmesi adına ne kadar lobi yapabilmenin gayreti içindeyiz.”

Krizden Ders Çıkarttık

Dünyada yaşanılan ekonomik kriz Türkiye’ye yansımayacağını söylemenin abesle iştigal olacağını belirten Ruhlukürkçü, Türkiye’nin krizlerden ders çıkararak, iyi pozisyon aldığını ve hazırlıklı olduğunu söyledi.

Ruhlukürkçü, hükümetin orta vadeli programına da destek vererek, “Orta vadeli programın uygulanabilir olması işadamlarının önünü açmakta. Belirli vadelerde nasıl bir yol izleneceği görülebiliyor. En iyi programsızlıktan, belirlenen program daha iyi diyoruz. Açıklanan orta vadeli programa katkı sunuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Cihan, haber7

 

 

 

Tags: ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑