Ford’dan yerli ticari araç

Ford‘un yeni ticari aracı A’dan Z’ye Türk olacak. 205 milyon euroluk yatırımla üretilecek aracın, tüm mühendislik çalışmalarını, motor dahil Ford Otosan yapacak.

Ford Otosan’ın 205 milyon euroluk yatırımla üretmeyi planladığı yeni ticari araç, A’dan Z’ye Türkiye’de geliştirilecek. Yılda 100 bin adet üretilmesi planlanan ve Transit Connect gibi 3’te 2’si ihraç edilecek aracın, tüm mühendislik çalışmaları Türkiye’de yapılacak.

Ford Otosan’ın ARGE merkezinde bini aşkın mühendis ve çalışan tarafından geliştirilecek araç, hafif ticarilerde yeni bir segment yaratacak. Eskişehir İnönü Fabrikası’nda Türk mühendis ve işçileri tarafından üretilen yeni Duratorq motorunun tanıtımında konuşan Ford Otosan CEO’su Nuri Otay, yeni ticari araçla ilgili soruları yanıtladı.

Türkiye Segment Yaratıyor

Yeni aracın tüm mühendislik çalışmalarının Ford Otosan’da yapılacağını söyleyen Otay, yeni ticari model fikrini ve aracın Türkiye’de üretilmesini Ford’a kendilerinin önerdiğini anlattı. Fizibilite çalışmaları sonrasında Ford’a yeni bir ticari aracı yaratabileceklerini aktardıklarını ifade eden Otay, “100 bin adet ek kapasiteli artışa onayı, yeni hafif ticari aracı Ford Otosan olarak Türkiye’de A’dan Z’ye geliştirebileceğimiz için aldık. Elimizde ürün, üretim yapacak birikim ve potansiyel pazar olduğu için Ford, Türkiye’de üretim fikrini kabul etti” dedi.

Amerika’nın Kalbine Türk Bayrağı

Türkiye’nin artık otomotivde segment yaratan bir ülke haline geldiğini ifade eden Otay, şunları söyledi: “Bugün hafif ticari araç sınıfını Türkiye yarattı. Bunun sonucunda bugün Türkiye’de satılan hafif ticari araçların yüzde 70’i yerli. Türk mühendis ve işçileri tarafından üretilen Transit Connect’i ihraç ederek, Amerika’nın kalbine bayrağımızı diktik.”

Yeni nesil dizel motor Türk mühendislere emanet

Ford Otosan, ABD’li otomotiv devi Ford Motor Company’nin prototip motor üretim merkezlerinden biri oldu. Bundan sonra Ford Otosan, markanın binek otomobilin yanı sıra hafif ticari araç ürün gamındaki Transit modellerinde de kullanılmaya başlanan Duratorq motor ailesinin geliştirilmesinden sorumlu olacak.

Otay, yeni nesil Duratorq dizel motor ailesinin mühendislik ve geliştirme çalışmalarının Gebze Mühendislik Merkezi’nde yapılacağını, benzinli motorların geliştirmesinde ise Ford’a katkıda bulunacaklarını kaydetti. Motor konusunda birikime sahip olduklarını söyleyen Otay, 1983’te ilk motoru üreten İnönü fabrikasının, geçen 28 yılda 800 bin adet motor ürettiğine dikkat çekti. Otay, 1986’da ise Türk mühendislerinin sıfırdan geliştirdiği dizel motor ERK’in Taunus ve Anadol pick-up’larda kullanıldığını da hatırlattı.

Sabah, haber7

 

 

 

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir