Oto Lastik

Published on Ağustos 6th, 2012 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Michelin, 2012 yılının ilk yarısında yüzde 6 büyüyerek cirosunu 10,7 milyar Euro’ya çıkardı

Michelin Grubu’nun net satışları 2012 yılının ilk yarısında, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 6’lik artışla 10,7 milyar Euro’ya ulaştı. 2012 yılının ilk 6 ayında şirketin net karı 915 milyon Euro olarak gerçekleşti.

Dünyanın önde gelen lastik üreticilerinden Michelin, sürdürülebilir büyüme stratejisi doğrultusunda 2012 yılının ilk altı ayında da net satışlarını artırmayı başardı.

170 ülkede faaliyet gösteren lastik sektörünün lider markası Michelin Grubu’nun 2012 yılı ilk yarı finansal sonuçları açıklandı. Michelin’in net satışları 2012 yılının ilk yarısında 2011 yılı aynı dönemine oranla yüzde 6 artarak 10,7 milyar Euro’ya ulaştı. Şirketin aynı dönemdeki net karı ise 915 milyon Euro oldu.

 

Binek ve hafif ticari araç lastikleri satışları yüzde 4.7 arttı

Michelin 2012 yılı ilk altı ayında binek ve hafif ticari araç lastikleri net satışlarını yüzde 4,7 oranında artırarak, 5,501 milyon Euro’ya yükseltti. Yüksek ham madde maliyetleri ve pazardaki 6,4’lük düşüşe rağmen Michelin, olumlu fiyat karışımı politikası ile satışlarını artırmayı başardı. Ağır vasıta lastik satışları ise aynı dönemde 3,269 milyon Euro’ya yükseldi.

 

Michelin, S&P’den BBB+ not aldı

  • Standart & Poor (S&P) Kredi Derecelendirme Kuruluşunun Michelin’e verdiği kredi puanı: BBB+ (23 Mart 2012)
  • Radyal iş makinesi lastiklerindeki küresel liderlik, yeni bir tesisin inşa edilmesi ve Kuzey Amerika’da başka bir tesisin genişlemesi ile güçlenmiştir. (10 Nisan 2012)
  • Moody’s Kredi Derecelendirme Kuruluşunun Michelin’e verdiği kredi puanı: Baa1 (24 Nisan 2012)
  • Pau-Brezilya tesisindeki ilk binek ve hafif ticari araç lastiği üretildi. (9 Şubat 2012)
  • Paris’te 46 Avenue de Breteuil adresinde yer alan bina yaklaşık olarak 110 Milyon Euro’ya satıldı. (30 Mart 2012)
  • Lastik üzerinde standart bulunan etiket bilgisine ilave olarak MICHELIN Performans Bütünlüğü stratejisi, “Michelin lastik değil performans satar” sloganı ile birlikte lastik teknolojisinin tüm faydalarını vitrine çıkarıyor.  (29 Haziran 2012)
  • Yeni MICHELIN Restoranlar web sitesi Fransa’da hizmete sunuldu. (25 Mayıs 2012)
  • Michelin başarılı bir şekilde €400 değerinde yedi yıllık hazine bonosu ihracı gerçekleştirdi.
  • Michelin, Londra Olimpiyat Oyunları süresince daha emniyetli otobüs ulaşımına katkı sağlıyor: Otobüslerde bulunan MICHELIN lastikleri, daha emniyetli, daha verimli hareket kabiliyeti sağlayabilmek için RFID çipleri ile donatılmıştır.  (21 Haziran 2012)

Tags: , , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑