Goodyear’dan ticari araçlar için yakıt tasarrufu sağlayan yeni kış lastiği: “UltraGrip”

Goodyear sert geçen kış koşulları ve gündemdeki yeni yasayla zorunlu hale gelecek kış lastiği uygulaması için ticari lastiklerde yakıt avantajı da sağlayan yeni ürünü UltraGrip’i piyasaya sundu.

Goodyear, kışın sert koşullarında güvenli sürüş imkânı sağlayan, performansı artıran ve yakıt tüketiminde tasarruf sağlayan kış lastiği serisi UltraGrip’i piyasaya sundu. Goodyear yaptığı araştırmalar sonucu, kış lastiklerine ilişkin toplumda yanlış algı olduğunu, birçok ticari araç kullanıcısının, kış lastiklerinin yalnızca kar ve buz üzerinde kullanım için uygun olduğunu düşündüğü ortaya çıktı.

Gitgide daha sert geçen, öngörülemeyen hava koşulları ve daha sıkı hale getirilen lastik mevzuatı nedeniyle Goodyear, tüm ticari araç kullanıcılarına kış mevsimi başlangıcından önce doğru lastiklere sahip olduklarından emin olmalarını öneriyor.

Goodyear Türkiye Ticari Lastikler Direktörü Mahmut Sarıoğlu ”Bugün Almanya’da, kış lastiklerinin kullanımını zorunlu kılan trafik yasaları var ve diğer birçok Avrupa ülkesinde de benzer yasalar uyguluyor. Türkiye’de de Ulaştırma Bakanlığı’nın yeni yaptığı açıklama ile yük taşıyan araçlar için bu kış kar lastiği kullanımı zorunlu hale gelecek. Yasalarla kış lastiklerinin zorunlu hale gelmesi, kış lastiklerinin bir seçenek değil, bir gereklilik olduğunu bir kez daha vurgulamaktadır. Bu karar kış lastiğinin bir çok katkısı olduğu gibi kışın en çok görülen kayma sonucu oluşan kazaları engelleyecektir. Goodyear olarak bu kararın en büyük destekçilerinden biriyiz. Bu desteği yakıt tasarrufu sağlayan yeni kamyon ve otobüs kış lastiğimiz UltraGrip’i piyasaya sunarak pekiştiriyoruz” dedi.

 

Goodyear UltraGrip’ten tüm zorlu kış koşullarında mükemmel sonuç

Birçok operatörün, dağlık bölgelerde çalışmıyorsa, ya da zorunlu tutulmuyorsa kış lastiği kullanmayı düşünmediklerini ifade eden Sarıoğlu, “Goodyear kış lastikleri yalnızca yasal ihtiyaçları karşılamakla kalmaz, aynı zamanda tüm zorlu kış koşullarında mükemmel yol tutuşu sağlamaya yardımcı olur ve zorlayıcı yol koşulları nedeniyle oluşabilecek gereksiz gecikme ve kazaların önüne geçer. Goodyear olarak ticari araçlar için kullanılan birçok ebada sahip kış lastikleri ailemiz “UltraGrip”. Ayrıca, yakıt tasarrufu sağlayan UltraGrip lastiklerimiz ile tüketicilerimize yüksek bir kilometre performansı sunuyoruz” şeklinde konuştu.

 

Kış lastiğinin avantajları

  • Kış lastikleri yalnızca zorlu iklim koşulları için geliştirilmedi; düşük sıcaklıklarda, optimum tasarım ve yapıları sayesinde diğer lastiklerden daha iyi performansa sahipler.
  • Bir kış lastiği yol tutuşu ve çekişi önemli ölçüde artırırken, bir yandan da aracın kış koşullarındaki fren mesafesini düşürür.
  • Yalnızca kar ve buzda iyi yol tutuş için değil aynı zamanda ıslak yüzeyde de etkin şekilde sürüş için, daha agresif diş yapısı da gereklidir, kış lastikleri bu yapıya sahiptir.
  • Bir çok ebada sahip, Goodyear’ın ticari araçlar için kullanılan kış lastikleri grubu Ultra Grip, Ultra Grip WTS ön lastikleri, WTD arka lastikleri ve WTT römork lastiklerini kapsıyor. Bunlar, karlı ve buzlu yollarda, istenen kilometre ve ıslak yolda fren performanslarını veriyor. Zorlu kış koşullarında etkileyici bir çekiş sağlıyor.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.