Farklı Bir Akşam

iftar-yemegi-musem

Otomotiv sektöründe yine ilklerin yaşandığı akşamlardan birindeydik. İstanbul’un gözde restoranlarından birinin bahçesinde, çok hoş bir ortamda kurulmuş masada iftar yemeği yeniliyordu. Masanın etrafında İstanbul ve çevre illeri kapsayan bölgedeki yetkili satıcılıkların tüm 2.el müdürleri, satış danışmanları ve teslimat sorumluları dâhil 2.el ekibi, yani ikinci elin ehilleri toplanmışlardı.

Benim bildiğim kadarıyla böyle bir toplantı ilk defa yapılıyordu. Sektörün 2.el çalışanları ilk defa bu kadar kalabalık bir şekilde bir iftar yemeğinde buluştu.

Daha öncesinde belki birkaç arkadaşın buluştuğu bir akşam yemeği veya şirket içi yemekler olmuştur ama bölgeyi kapsayan ve hatta tüm ikinci el personelini içeren bir kalabalık ilk defa bir aradaydı. Bu güzel akşamı hazırlayan ve emeği geçenlere ve katılımcılara teşekkür ederim. Orada olmak çok güzeldi.

Bu akşamın göstergesi olarak şunu söyleyebilirim ki; son zamanlarda gerçekleştirilmiş ve yaşanmış olan aylık toplantılar, organizasyonlar, tatiller, konvansiyonlar ve verilen ödüllerle birlikte ikinci el çalışanları kendilerinin bir marka çatısı altında yaşadığını daha fazla hissetmeye başladılar.

Bugün baktığımızda, geçmişte sürekli şikâyet edilen “2.el ekibinin 2. Sınıf muamele görmesi” olayının bittiğini yine hepimiz görebiliyoruz. Bu konuda bizi dinleyen, bize inanan ve destek olan herkese teşekkür ederim

Bu zaman içerisinde marka ve çalışanları arasında iyi bir iletken olmayı başaran sorumlu kişileri de ayrıca tebrik etmek, onlara da hak ettiği değeri vermek gerekiyor.

Doğadaki en iyi iletkenin ne olduğunu söylememe gerek yok, hepiniz biliyorsunuzdur.

O yüzden rahatlıkla; “iyi bir iletken aynı zamanda da değerli bir madendir” de diyebiliriz.

Aradaki iletişimi iyi yöneten kişiler de değerli insanlar olmaktadır.

***

Ürünler, şirketler, hizmetler ve fiyatların birbirine çok benzediği bu dönemde; zaman, ‘farklı’ olma zamanıdır.

Yetkili satıcılar, markalarının tavsiye ettiği ürünleri kendi ürünleriyle birleştirdiğinde farklı bir şeylerin ortaya çıktığı görülmektedir. Bu dayanışma, önümüzdeki günlerde hem kendileri ve hem de müşterileri açısından daha kaliteli ve güzel oluşumların yaşanacağının net bir göstergesidir.

Her zaman her yerde söylediğim gibi bir kez daha söylemek istiyorum ki; 2.el personeli her zaman daha değerlidir.

İkinci el çalışanlarının özel yetenekleri vardır. Satın alma deneyimleri, araç hazırlama ve satış yetenekleri gelişmiştir.

Bu güne kadar önce kendileri olmak üzere sektör onlara hak ettikleri değeri maalesef ki verememiştir.

Bu gün ise her şeyin değiştiğini ve geldiğimiz noktada, 2. elin; yetkili satıcılıkların en değerli bölümlerinden biri olduğunu söyleyebiliyoruz.

***

Akşama damgasını vuran en önemli konulardan bir tanesi de yetişmiş, kalifiye 2. el personeli bulunamamasıydı. Birçok yetkili satıcılıkların ihtiyacı oldu halde en az 2 kişi olmak üzere çok sayıda ekspertiz ve araç bilgisine haiz satış danışmanlığı yapabilecek yetenekte personel aradığına şahit olduk.

İftarın başladığı andan itibaren mutlulukları gözlerinden okunan, bu ortamda bulunmaktan dolayı aldıkları keyif her halinden belli olan arkadaşların çehresini birden hüzün kaplamıştı. Bu konu konuşulurken herkesi bir çaresizlik içindeymiş gibiydi.

Oysaki çaresi var…

Hepinizin bildiği gibi MÜSEM’de açmış olduğumuz “2.el satış danışmanlığı ve ekspertizliği” eğitimi, bu sorunu kökünden halledebilecek bir ilaç gibi sektörün imdadına yetişmiştir.

Öncelikle markaların ve yetkili satıcılıkların bu programı desteklemeleri ve kısa sürede bundan faydalanmaları gerekmektedir.

Bu süreç içerisinde en hızlı şekilde iyi ve olumlu sonuçlar alınacağını hep beraber görebileceğiz.

Hep beraber daha iyi ve güzel günlere…

Hayırlı Ramazanlar :)

H. Hüseyin YAYLA

Hüseyin Yayla Kimdir?

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

2 Cevaplar

  1. Hakan dedi ki:

    Eğitim şart :)

  2. Gökhan dedi ki:

    İyi yoldasınız.Durmak yok yola devam… Hayırlı Ramazanlar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir