2001 model Daewoo Matiz rektifiye sonrası teklemeye başladı

Selam bende 2001 Daewoo Matiz var. Ben bunun motorunu rekyifiye yaptırdım motorda teklemeli çalışmaya başladı rektifiyede yapılanlar silindir kapağı taşlandı supaplar değişti pistonla ana ve kol yataklar değişti fakat araç marşa basıldı çalıştı fakat gaz yemedi daha sonra avans istedi avans yetmedi distribütörün cıvata bağlantı yerini klips avans verdiler motor gaz yemeğe başladı fakat teklemeli çalışıyor. Bu arada enjektörleri ve boğaz kelebeğini temizlediler hala tekleme yapıyor. Acaba enjektörleri iyi temizlik yapılmamış olabilir mi? Silindir kapak taşlandığı için mi hala tekleme yapıyor bana yardımcı olursanız sevinirim. Hoşcakalın. Saim Akın

 

Sayın Saim Akın,
Motorun teklemesi ya bir ya da daha çok silindirin ateşlememesinden veyahut ta avans ayarının bozuk olmasından aracın düşük devirlerde teklemesine veya titreşim yapmasına sebep olur. Şayet avans ayarı bozuksa; motor rölantide sarsıntılı çalışır, yüksek devirlerde de sabit hızda yakıt sarfiyatı ve performans düşüşü, ani yüklenmelerde vuruntulu çalışma vuku bulur.
Sorunuzdan yola çıkarak şunları belirtelim. Aracın motor uzantılarını belirtmemişsiniz. Yapılan rektifiye işleminin sınır değerlerini bilmiyorum. Ancak öncelikle bir kompresyon testi yapmak lazım. Ayrıca şu konular üzerinde incelemeler yapılmalı. Motorun benzin pompasının yeterli yakıt gönderip göndermediği, sorunuzda da bahsettiğiniz üzere enjektörlerin temizliğinin iyi olup olmadığı, ateşlemenin zayıf olup olmadığı (enjektörlü araçlarda enjektörlerin kontrol edilmesi), buji tırnak aralıkları, bujilerin kirlilik derecelerinin gereğinden fazla olması, buji porseleninden kaynaklanan sorunların var olup olmadığı ve ateşleme sırasının uygun olup olmadığı gibi konular incelenmelidir. Başka spesifik konu[lar] da olabilir. Bu sorunu konunun uzmanı tarafından spesifik olarak incelenmesi gerekir diye düşünüyorum… Aracı en iyi yetkili servisler bilir. İyi bir yetkili servisten destek alın.

Abdullah Çalışır

1977 yılında Eskişehir de doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Eskişehir de tamamladı. 1996 yılında Eskişehir Anadolu Teknik Lisesi Uçak Motorları bölümünden mezun oldu. 1997 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesinde Otomotiv Anabilim Dalında lisans eğitimine başladı ve 2001 yılında mezun oldu. 2002-2005 yılları arasında Marmara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makine Eğitimi Anabilim Dalında ‘Buji Ateşlemeli Motorlarda Sıkıştırma Ve Yanma Periyotlarının Analizi' konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. Aynı zamanda İzzet Çakan Gemi Makineleri ve Malzemeleri İmalat Ve Pazarlama Ltd. Şti'de Kalite ve İmalat Müdürlüğü, Mercedes-Benz Türk AŞ. ve Volkswagen Otomotiv Yetkili Bayilerinde 2. El Satış Müdürlüğü yaptı. Akademi Marmara Sürücü Kursu'nda Kurucu ve Müdürlük görevi, Marsan Uluslararası Taşımacılık, Otomotiv, Makine Tah. San. Ve Tic. Ltd. Şirketinde Şirket Müdürlüğü görevi yaptı. Otomotiv sektörüyle ilgili ulusal ve uluslararası sempozyumlara katılmış olup çeşitli makale çalışmaları bulunmaktadır. Bütün bu çalışmaları sırasında 20 yıldır ailesine ait olan otomotiv firmasında profesyonel olarak her marka araçta 2.El araç piyasa analizi, ekspertizliği ve alım-satım işleri yaptı. Halen ülkemizin en önemli ve değerli otomotiv distribütör markasında eğitim sorumlusu olarak görev yapmaktadır. Evli ve 1 çocuk babası olan Çalışır İngilizce bilmektedir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...