Toyota ve Intel yeni nesil araç içi multimedya sistemleri geliştirecek

Toyota ve Intel, yapılan anlaşmaya göre, araç içi yeni nesil multimedya sistemlerinin kullanılması ve yaşamın diğer yönlerine entegre edilmesi için yeni teknolojiler geliştirilecek. Bu sistemlerin geliştirilmesinde kullanıcıların her geçen gün artan ihtiyaç ve talepleri de dikkate alınacak…
Dünyanın en büyük otomobil üreticisi Toyota ve bilişim devi Intel, mevcut navigasyon sistemlerinin yerini alacak yeni nesil araç içi multimedya sistemlerinin geliştirilmesi amaçlı araştırmaların hayata geçirilmesi için ortaklık anlaşması imzaladılar. Anlaşmaya göre, yapılacak araştırmalar sayesinde araç içi sistemler ile sürücülere bilgi aktarımında en gelişmiş teknolojinin hayata geçirilmesi, araç içi ve çevresinde bilgi sistemleri arasındaki iletişimin kesintisiz sağlanması hedefleniyor. Yeni geliştirelecek sistem ile araçlar ve sürücüler arasında paylaşılacak bilgilerin içeriği artan taleplerle de paralel olarak zenginleşecek ve trafik bilgileri, güzergah seçimleri, radar noktalarında hız ayarlamaları ve sürüş ile ilgili destek fonksiyonlarının oluşturulması gibi ihtiyaçları karşılayacak.

Toyota ve Intel, devamlı olarak gelişen Wi-Fi ve diğer çeşitli veri iletim yöntemleri sayesinde araç ile akıllı telefonlar gibi sık kullanılan bilgi ekipmanları arasındaki iletişimin sürekliliğini geliştirmeyi sağlayacak teknolojileri araştıracaklar. Ayrıca, bağlantı teknolojileri ve araçların kesintisiz olarak verimli bir şekilde yaşamın diğer yönlerine entegrasyonu da imzalanan ortak anlaşmanın bir başka yönünü oluşturacak.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir