Small Overlap Crash Test Nedir?

Small Overlap Crash Test Nedir? Öncelikle kısaca IIHS’ten bahsedelim.

IIHS (Insurance Institute for Highway Safety ) yani Yol Güvenliği Sigorta Enstitüsü, ABD’de 1959 yılından beri faaliyet gösteriyor. Kurum, yaptığı çarpışma testleri ile test edilen otomobilleri puanlayarak tüketicileri bilinçlendirmeyi hedefliyor.

Kurumun yaptığı testlerden kısaca bahsetmek gerekirse IIHS, “Moderate Overlap” (Orta örtüşmeli) test ile tıpkı Euro-Ncap gibi aracın ön genişliğinin %40’ı kadar örtüşme ile ezilebilen bariyere 64km/h (40mph) hızla çarpma testi uyguluyor. Puanlama ise “Good”, “Acceptable”, “Marginal”, or “Poor” (İyi, Kabul edilebilir, Marjinal ve Kötü) şeklinde puanlanıyor. Bunun haricinde “Side crash” ile yandan çarpma testi, koltuk başlıkları testi de yine Euro-Ncap ile benzer. Tavan dayanım testi ise takla anında tavan mukavemetini değerlendirmek için yapılırken, bu test Euro-Ncap’ta yok.

Moderate Overlap (solda), Small Overlap (sağda) crash test

Moderate Overlap (solda), Small Overlap (sağda) crash test

Small Overlap Crash Test

IIHS’in yaptığı bir test daha var ki, bu test 2012 yılında ilk defa yapıldığında 5 yıldızlı otomobillerin dağılmasına, bazı otomobil üreticilerinin isyan etmesine, yeni geliştirilen modellerde acil ve köklü değişiklikler yapmak için markaların korkunç paralar harcamasına sebep oldu! Small Overlap testi, kazadan kaçmak için yapılan manevra esnasında köşeden oluşabilecek bir çarpışmayı simüle ediyor. Otomobiller, 64km/h hızla ezilmeyen/esnemeyen duvara %25 örtüşme ile çarptırılıyor. %40 örtüşme testinde aynı süratle ezilebilen bariyere çarpmaktan çok çok daha zorlayıcı olan bu test, şasinin esas darbeyi karşılayacak kuvvetli bölümlerine değil de, çamurlukların altındaki şasenin zayıf kısmına aşırı yük bindiriyor. Bu nedenle darbe enerjisi neredeyse hiç sönümlenmeden yolcu güvenlik kafesine iletiliyor. Pek çok markanın güvenlik kafesi bu yüke dayanamayarak hasar görürken, çok az marka buna mukavemet gösterebiliyor. Sürücünün köşeden gelen darbe nedeniyle hava yastığını ıskalayarak kafasını A sütununa vurması riskini de bize gösteren test, perde hava yastığının ne kadar dikkatli geliştirilmesi gerektiğini gözler önüne seriyor.

ANCAP, Euro-Ncap, NHTSA gibi pek çok test kuruluşundan tam puan alan otomobillerin IIHS küçük örtüşmeli çarpışma testinde güvenlik kafeslerinin formunun bozularak araç içerisindekilere ölüm saçması, üreticilerin de ne kadar güvenliğe önem verdiğini gösterdi. Kimi marka sadece standartları karşılamak adına çarpışma testlerinde başarı gösterecek kadar sağlamken, bazı markalar da otomobillerini en zorlu çarpışmalara dayanacak şekilde imal etmiş görünüyor. Bu çarpıcı durum markaların insan hayatına verdikleri önemi açığa vuruyor. Bu test olmasaydı, her marka sağlam görünüyordu. Ancak işin iç yüzünün öyle olmadığını görmüş olduk.

Test sonrasına otomobil üreticileri, ön çamurlukların altında kalan şasi direklerinde güçlendirmeye giderek darbe enerjisinin emilmesi, perde hava yastıklarının A sütununa yakın bölümlerinde şişme hacmi artırılarak araç içerisindekilerin hava yastıklarından optimum şekilde faydalanması gibi alanlarda çalışmalar yürüttü. Bunun neticesinde halen zayıf not alan araçlar olsa da bu testten başarıyla geçen otomobil sayısında artış söz konusu.

Bu ve bunun gibi zorlayıcı testlerin geliştirilmesi, gittikçe hızlanan ve ağırlaşan otomobillerin daha güvenli hale gelmeleri için son derece önemli. Bence daha da zorlayıcı testler olmalı ki, otomobil üreticileri güvenlik konusunda yerinde saymak yerine daha da sağlam ve güvenli otomobiller üretebilsin.

Görüşmek üzere,

Enis BÜYÜKTAŞ

Aşağıda otomobillerin geldikleri hali görebilirsiniz. Detaylı bilgi için: www.iihs.org

2014 Toyota Corolla Small Overlap Crash Test

2014 Toyota Corolla Small Overlap Crash Test

2015 Volkswagen Jetta Small Overlap Crash Test

2015 Volkswagen Jetta Small Overlap Crash Test

2014 Nissan Juke Small Overlap Crash Test

2014 Nissan Juke Small Overlap Crash Test

2013 Toyota Yaris Small Overlap Crash Test

2013 Toyota Yaris Small Overlap Crash Test

2014 Nissan Leaf Small Overlap Crash Test

2014 Nissan Leaf Small Overlap Crash Test

2014 Mazda CX-9 Small Overlap Crash Test

2014 Mazda CX-9 Small Overlap Crash Test

2014 BMW 535İ Small Overlap Crash Test

2014 BMW 535İ Small Overlap Crash Test

2014 Lincoln MKS Small Overlap Crash Test

2014 Lincoln MKS Small Overlap Crash Test

 

Enis BÜYÜKTAŞ

1990’da İstanbul’da doğdu. İlköğretim, orta öğretim ve liseyi İstanbul’da tamamladı. 2010 yılında Adnan Menderes Üniversitesi Söke MYO Otomotiv Ön Lisans programını tamamladı. Aynı yıl dikey geçiş sınavını kazanarak Marmara Üniversitesi’ne kabul edildi. 2013 yılı itibari ile Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Otomotiv Öğretmenliği Lisans eğitimini tamamladı. Üniversite eğitimi süresince Mitsubishi’de Satış temsilcisi olarak görev yaptı. Üniversite eğitiminin ardından Mercedes ve Renault'da satış danışmanı olarak görev yaptı. Sonrasında 2015 yılında Borusan Oto İstinye'de Garanti Uzmanı olarak görev yapmaya başladı ve halen devam etmektedir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

10 Cevaplar

 1. Utku Canlar dedi ki:

  Şu kaza testlerini izlerken bir tek ben mi zevk alıyorum. Yanlış anlamayın :D

 2. Cengiz Erdem dedi ki:

  Vermiş olduğunuz bilgi için çok teşekkür ederim

 3. Semih Kalın dedi ki:

  Videoları izlerken bir rahatlama geldi bana :D

 4. Semih Kalın dedi ki:

  Videoları izlerken bir rahatlama geldi bana :D

 5. Aydın Çeliker dedi ki:

  Bunu bilmiyordum tam olarak .Sizin sayenizde öğrendim

 6. Aydın Çeliker dedi ki:

  Bunu bilmiyordum tam olarak .Sizin sayenizde öğrendim

 7. Alperen Şahin dedi ki:

  Bu testler çok hoşuma gidiyor

 8. Alperen Şahin dedi ki:

  Bu testler çok hoşuma gidiyor

 9. Hikmet Öncü dedi ki:

  İçim gitti resmen bunları görürken

 10. Hikmet Öncü dedi ki:

  İçim gitti resmen bunları görürken

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir