Otomobil fiyatları artabilir

Toyota Pazarlama ve Satış AŞ Üst Yöneticisi (CEO) Ali Haydar Bozkurt, cari açık denilince akla hep otomotivin geldiğini, ancak sektörün ihracat tarafı da bulunduğunu belirterek sektörün haksızlığa uğradığını söyledi ve önümüzdeki yıldan itibaren sıfır araç fiyatlarının artabileceği uyarısında bulundu.

”2012″DE OTOMOBİL FİYATLARI ARTABİLİR”
Artık firmaların stoklarına eski kurdan girmiş araçların eridiğini, yeni stokların gelmeye başladığını anlatan Bozkurt, gelecek yıl kurun geldiği seviyenin mutlaka otomobil fiyatlarına yansıtılacağını bildirdi.

Bozkurt, 2012 yılında da cari açıkla ilgili önlemlerin yakın takip edileceğini belirterek, ”Faizlerin bir kısım etkisi olabilir, yüzde 1 seviyelerinde tüketici kredi faiz oranları yine iyidir. Gelecek yıl bunların etkisi ile otomotiv pazarı 750 binlere gider, ama ölümcül müdür? Baktığımız zaman ölümcül değildir. Üzücü olan tarafı şu, gerçek potansiyeli 1 milyon ve üzerine artık gelmiş bir Türkiye’de geriye gidiyor olmak, 750 binlere gidiyor olmak tabii ki düşündürücü. ‘Keşke böyle olmasa’ diyoruz” şeklinde konuştu.

Döviz kurlarındaki yükselişi, sektörün bu yıl bir miktar otomobil fiyatlarına yansıttığını, ancak bu artış oranının yüzde 10’u bile bulamadığını dile getiren Bozkurt, sektörün, yılbaşından beri avroda olan yüzde 25’lik artışın yüzde 10-15’lik dilimini absorbe ettiğini, ancak döviz kurlarındaki bu yukarı yönlü ivmenin devam etmesi halinde, bu yıl yansıtılmayan kalan dilimin de gelecek yıl otomobil fiyatlarına yansıtılacağını, kurun daha da yukarı gitmesi halinde de bu artış oranının daha da fazla olacağını kaydetti.

”TOYOTA OLARAK ORTA VADEDE 50 BİNLİK SATIŞ HEDEFİMİZ VAR”
Bozkurt, 2010 yılında Toyota olarak tarihi bir rekor kırdıklarını, 25 bin adetlik satış bandında olan markayı 40 bin adetlik satış bandına taşıdıklarını anlatarak, bu yılın başındaki hedeflerinin 50 bin adet gibi bir satış rakamına ulaşmak olduğunu, ancak mart ayında Japonya’da yaşanan deprem felaketinin kendilerini olumsuz etkilediğini ifade etti.

Japonya’da yaşanan depremin pazarın en hareketli olduğu dönemde kendilerini 6-6,5 ay olumsuz etkilediğini belirten Bozkurt, ”Onun yaraları Eylül, Ekim’de sarılmaya başlanırken, Tayland’da yine bir sel felaketi yaşandı. O da bizi olumsuz etkiledi. Yavaş yavaş biz kendimizi toparlarken de pazar yavaşlamaya başladı. Bu nedenle biz bu yıl hedefimizi 40 bin bandına göre revize ettik. Bu banda ulaşmak için bütün gayretimizi sarf ediyoruz. Bu yıl 850 binlik toplam pazarın gerçekleşme ihtimali yüksek görünüyor. 2012’de pazar ciddi anlamda gerileyeceği için biz de kendi planlarımızı buna göre revize edeceğiz. Bizim 50 binlik pazar hedefi için kendimize hedef koyduğumuz nokta 2014 yılıydı. Biz bir miktar pazarın ve kendi yaptığımız çalışmaların desteği ile hızlı gitmiştik. Biz şu anda 2014 yılını 50 bin ve üzeri bant için hedefliyoruz. 2013 bizim 40 binli rakamlarda olacağımız bir yıl olur. Gelecek yıl da henüz nihayetlendirmedik ama 30-40 bin adetlik bir bantta otururuz. 2012 yılı kolay bir yıl olmayacak” diye konuştu.

AA, Habertürk

Abdülkadir YEŞİLYURT

1987 yılında Niğde de doğdu. İlköğretim ve liseyi Amasya’da tamamladı. 2006 yılında Dicle Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Otomotiv Öğretmenliği bölümünü kazandı. 2007 yılında Marmara üniversitesine kabul edildi. 2010 yılında Marmara Üniversitesi’nden otomotiv öğretmeni olarak mezun oldu. Şu anda Marmara Üniversitesi’nde “Silindir basınç değişiminin titreşim üzerine etkileri” konulu yüksek lisans tez çalışmasını sürdürüyor. İngilizce bilen Yeşilyurt; otomotivin tarihi gelişimi, içten yanmalı motorlar ve araçlarda arıza teşhisi konularında çalışmalar yürütmektedir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...