Prins’ten devrim yaratan teknoloji: Direct Liqui Max Türkiye’de

Üst segment ve premium marka araç sahiplerine yönelik LPG çözümlerinde dünyanın seçkin markası Prins’in, otogaz dönüşüm sektöründe devrim yaratan Direct Liqui Max sistemi, şimdi de Türkiye’de. Direct Liqui Max sistemi, eşsiz Prins kalitesinin yanı sıra motor üzerinde hiçbir tadilat gerektirmemesi ve sunduğu yüksek performans ile öne çıkıyor.

 

Dünyada ilk kez motor üzerinde delme ve tadilat işlemi gerektirmeden LPG dönüşümünü gerçekleştirmeye olanak sağlayarak yeni bir devir başlatan Prins Direct Liqui Max sistemi, 29 Mart – 1 Nisan tarihleri arasında düzenlenen Gas Turkey Fuarı’nda yoğun ilgi gördü. LPG’yi motora sıvı olarak aktardığı için aracın performansını da yükselten Direct Liqui Max ile sürücüler, benzin ile LPG’li kullanım arasındaki farkı anlamıyor, ekonomik ve daha çevreci yakıt çözümüne kavuşuyor.

 

Tadilat gerektirmiyor

 

Aracın standart yakıt sistemi ile uyum içinde çalışan Direct Liqui Max, direkt enjeksiyonlu (yakıtın, manifold yerine yüksek basınç altında silindirin içine enjekte edilmesi) motorlar için dizayn edildi. Direct Liqui Max sistemi; modifiye edilmiş yüksek basınç yakıt pompası ile, sıvı LPG’yi yüksek basınç altında silindirin içine enjekte etmek üzere benzin sisteminin yakıt enjektörlerini kullanır. Böylece, sistem montajı sırasında, emme manifoldunun delinmesine gerek kalmaz. Ayrıca orjinal benzin enjeksiyonu ile eşdeğer teknolojide olan sistem, mevcut elektronik düzen ve bileşenlerden de maksimum derecede faydalanmayı sağlamaktadır.

 

Her araca özel sistem

 

Direct Liqui Max sistemi, taşıdığı teknolojik özellikler açısından dünyada ilk olmasının yanı sıra Türkiye’de sipariş sistemi ile “her araca özel olarak uygulanacak olması” dolayısıyla da bir ilki gerçekleştiriyor. Bu üstün sistemi aracına monte ettirmek isteyen araç sahipleri, yetkili Prins bayilerini ziyaret ederek sipariş verebiliyorlar. Böylece Hollanda’da her aracın teknik özelliklerine göre geliştirilen ve üretilen özel Direct Liqui Max sisteminin montajı Türkiye’de gerçekleştiriliyor. Bu sistemle aynı zamanda, farklı marka ve modellerde oluşabilecek sorunlar da ortadan kaldırılmış oluyor. Türkiye genelinde yaklaşık 150 adet yetkili bayisi ile ve İpragaz güvencesi ile hizmet veren Prins, “tailor made” denilen bu sipariş sistemi ile; araca özel geliştirilen kitler ile otogaz dönüşümünü gerçekleştiriyor.

 

 

Dünyada Prins Teknolojisi

 

Araçlarda, 4, 5, 6 ve 8 silindir, turbo ve kompresörlü motorlara başarı ile uygulanan Prins otogaz sistemleri, özellikle üst sınıf araç kullanıcıları tarafından tercih ediliyor. 25 yılı aşkın tecrübesiyle müşteri memnuniyetini ön planda tutan Prins, bu süreçte kullanıcısı tarafından da takdir edilen ve beğeni toplayan bir marka olma özelliğini koruyor. Dünyanın en büyük LPG/CNG sistemleri üreticileri arasında yer alan Prins, farklı ülkelerde, Honda, Ford, Chrysler, Jeep, Toyota, Volkswagen ve Volvo gibi önemli otomotiv markalarının fabrika çıkışlı LPG ve CNG’li araçları için kitler üretiyor.

 

Yeşilköy’deki CNR Expo Fuar Merkezi’nde düzenlenen GAS Turkey 2012 fuarı, 29 Mart – 1 Nisan 2012 tarihleri arasında açık kalacak. Yüksek teknolojili otogaz dönüşüm sistemlerinin yakından incelenebileceği E01 numaralı Prins standı, fuar süresince 10.00 – 19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir