Otomobil pazarındaki daralmada Türkiye Avrupa’dan avantajlı!

avrupa-otomotiv-pazariAB (27) ve EFTA Ülkeleri’nde otomobil pazarı 2011 yılı Kasım ayında 1 milyon 75 bin adet iken, 2012 yılı aynı ayda yüzde 10 oranında azalmış ve 1 milyon 2 bin adet düzeyine gerilemiştir. Kasım ayında en sert düşüş yüzde 47 ile Yunanistan’da gerçekleşti. Yunanistan’ı yüzde 44 ile Romanya, yüzde 26 ile Hollanda, yüzde 25 ile Portekiz ve Letonya, yüzde 20 ile İtalya, Avusturya ve İspanya, yüzde 19 ile Fransa, yüzde 15 ile Finlandiya, yüzde 12 ile Slovenya, yüzde 11 ile Belçika ve Çek Cumhuriyeti, yüzde 10 ile Litvanya, yüzde 9 ile Bulgaristan, yüzde 7 ile İsveç, yüzde 6 ile İsviçre ve Slovakya, yüzde 4 ile Almanya, yüzde 3 ile Norveç ve yüzde 1 ile Estonya izliyor. Bu ayda AB otomobil pazarında en yüksek artış gösteren ülke yüzde 33 ile İzlanda oldu, daha sonra sırasıyla yüzde 14 ile İrlanda, yüzde 11 ile İngiltere, yüzde 9 ile Danimarka, yüzde 3 ile Macaristan ve yüzde 2 ile Lüksemburg belirlenmiştir.

Türkiye durum nasıl gelişti?

2012 yılı Kasım ayında Türkiye otomobil pazarındaki artış yüzde 16 düzeyinde gerçekleşti ve pazar 52 bin adede yükseldi. 2012 yılı Ocak-Kasım döneminde AB (27) ve EFTA Ülkeleri’nde otomobil pazarı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 7 oranında azaldı ve 12,6 milyon adet düzeyinde gerçekleşti. Aynı dönemde Türkiye otomobil pazarı bir önceki yıla göre yüzde 6 oranında azaldı ve 475 bin adet oldu.

 

Kaynak: OSD

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir