Pirelli 2012 Yılında Net Karını Yüzde 27 Artırarak Büyümesini Sürdürdü

2012 yılına ait finansal sonuçlarını açıklayan Pirelli, premium segmentteki büyümesi ve verimliliğe odaklanması sayesinde rekor karlılık elde etti. Toplam yatırımları 471 milyon Euro’ya ulaşan Pirelli’nin 2011 yılına göre cirosu yüzde 7.4 artışla 6.072 milyon Euro’ya ulaşırken, faiz ve vergi öncesi karı yüzde 34, premium segment cirosu ise yüzde 21 arttı. 

Avrupa pazarlarında yaşanmakta olan zorlu makro-ekonomik senaryoya rağmen, premium ürünleri ile hızlı gelişen ekonomilerdeki konumlanması ve verimlilik planıyla büyümesini sürdüren Pirelli’nin 2012 cirosu yüzde 7.4’lük bir artış ile 6.072 milyon Euro’ya ulaştı. 2012 yılında, faiz ve vergi öncesi karını yüzde 34’lük bir artışla 781 milyon Euro’ya ulaştıran Pirelli, 2011 yılında 313 milyon Euro olarak gerçekleşen net karını 2012 yılında yüzde 27.4 oranında artırarak 398 milyon Euro’ya çıkardı. Premium segment hacmini yüzde 13 artıran Pirelli’nin premium cirosu ise yüzde 21 oranında bir artışla 2.075 milyon Euro’ya ulaştı.

Pirelli’nin bu büyümesinde önemli rol oynayan tüketici segmentindeki satışlarının yüzde 47’si (2011’de yüzde 43.7 idi) premium satışlarından geliyor. 2012 yılı sonunda gelişmekte olan pazarlar premium gelirlerinin toplamda yüzde 22’sini oluştururken, bu 2011 yılına göre yüzde 69 artış anlamına geliyor.

2012 yılında hızlı ekonomik büyüme görülen pazarlardaki konumunu güçlendirmeye devam eden Pirelli, Rusya’daki yeni üretim tesislerinin yatırımlarının tamamlanması, Brezilya ve İsveç’te iki perakende dağıtım zincirini satın alınması, Kuzey Amerika pazarında güçlenmek için Meksika’da yeni üretim tesisinin alınması gibi yatırımlarını sürdürdü.

Ürün inovasyonu kapsamında yoğun Ar-Ge çalışmaları yürüten Pirelli, yine cirosunun yüzde 2.9’unu ve premium segment cirosunun yüzde 6.8’ini Ar-Ge çalışmalarına yatırarak, sektörde en yüksek oranda Ar-Ge çalışması yapan firma olarak dikkat çekti. Bu yatırımlarla birlikte çevresel etkilerin azaltılmasını sağlayan ürünlerin geliştirilmesine devam ediliyor.

 

2013 Hedefler

Avrupa’da ekonomik durgunluğun devam edeceğinin öngörüldüğü 2013 yılında, premium segmentin premium olmayana göre en azından 3 kat daha hızlı bir oranda (yüzde 7’nin üzerinde) büyümeye devam etmesi ile dünya otomobil lastik pazarının yüzde 2.5 (yaklaşık 1,347 milyon adet) oranında büyümesi bekleniyor. Dünya ağır vasıta lastik pazarının ise yüzde 4.8 büyümesi bekleniyor.

Bu senaryoda Pirelli, premium segmente odaklanma stratejisi doğrultusunda; toplam hacminin yüzde 3 ile 4 oranında ve premium segment hacminin yüzde 13-14 oranında büyümesini öngörüyor. Bu doğrultuda da cirosu yüzde 4 ila 5 oranında bir artışla 6.3 – 6.4 milyar Euro’ya ulaşması beklenen Pirelli’nin faiz ve vergi öncesi karının ise 810-850 milyon Euro’ya ulaşması hedefleniyor.

2013 yılı sonunda Pirelli’nin premium segment kapasitesinin 33 milyon adet olması öngörülürken; (toplamın  yüzde 48’i) bunun yüzde 63’ü hızlı gelişen ülkelerde, yüzde 60’ı ise yeni üretim tesislerinde gerçekleşecek.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir