Hisarlar, Darby Özel Yatırım Fonu ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile ortak oldu

Tarım, otomotiv, inşaat makinaları sektöründe faaliyet gösteren, Türkiye’ nin ilk traktör kabini ve toprak işleme makinaları imalatçısı Hisarlar, Darby Özel Yatırım Fonu ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile finansman ve öz sermaye yatırımı gerçekleştirdi.

Tarım, otomotiv, inşaat makinaları sektöründe faaliyet gösteren, Türkiye’nin ilk traktör kabini ve toprak işleme makinaları imalatçısı Hisarlar, Darby Özel Yatırım Fonu ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile finansman ve öz sermaye yatırımı gerçekleştirdi.

Orta ve Doğu Avrupa, Latin Amerika ve Asya’da öz sermaye ve uzun vadeli finansman yatırımı yapan Darby Özel Yatırım Fonu ve Orta Avrupa’dan Orta Asya’ya uzanan coğrafyada 29 ülkenin piyasa ekonomisine geçişini ve özel sektör yatırımlarını destekleyen Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Hisarlar’ın 2012’de hazırladığı 5 yıllık iş planı doğrultusunda Hisarlar’a uzun vadeli finansman ve öz sermaye yatırımı yapmıştır. Türkiye’de tarım sektöründe faaliyet gösteren firmalar arasında, önce toprak işleme makinası ile başlayan ve son olarak Türkiye’nin Tarım makinaları sektörünün ilk ARGE merkezini açan Hisarlar ile yapılan bu ortaklık sonrasında DARBY ve EBRD temsilcilerinin de aralarında bulunduğu imza töreni gerçekleştirildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Hisarlar CEO’su Zafer Türker, “Gelecek büyüme planlarımız dâhilinde yapmamız gereken yatırımlar ve stratejiler için Darby Özel Yatırım Fonu ve EBRD ile görüşmelerimiz olumlu sonuçlandı. İş hacmimizi arttırmak için yaptığımız iş planlarını kendilerine sunduk ve uzun vadeli kredilerle bu planımızı gerçekleştirmek isteğimizi ilettik. Özellikle 40 yıldır içinde bulunduğumuz tarım sektöründeki planlarımızı gerçekleştirebilmek adına ihtiyaç duyulan finansal kaynağın yanında, bu sektördeki tecrübeleri ve birikimleri sayesinde ilk tercihimiz Darby Özel Yatırım Fonu ve EBRD oldu” diye konuştu.

Türker, “Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD)’nin ve Darby Özel Sermaye Fonu’nun Hisarlar’ı seçiminde, firmamızın yapmış olduğu yatırımlar, ortaya koyduğu iş planı ve Hisarlar markasının gücü etkili oldu. Son 10 yılda ortalama yüzde 33 büyüme gerçekleştiren Hisarlar Grup, Tarım makinaları sektörünün ilk AR-GE merkezi ve dünya çapında Bombardier, John Deere, Terex ve Bomag gibi müşterilerine sunduğu ürün ve hizmetlerle EBRD’nin dikkatini çekmiştir. EBRD, Türkiye Strateji Planı’nda da açıkladığı, tarım sektörü, inovasyon ve yüksek katma değerli endüstriler alanlarında faaliyet gösteren şirketlerin desteklenmesi konusundaki planları dahilinde Hisarlar ile ortaklık yaparak, firmamıza güç katmıştır” dedi.

 

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir