İstanbul Cup’da Kupa Sebastian Col’un


İstanbul Cup Yat Şampiyonası

Türkiye’nin, uluslararası yat yarışlarında rekabet dozu en yüksek organizasyonlarından biri olarak yerini alan International İstanbul Cup sona erdi.

Türkiye’de yelken sporunun en önemli ve mücadeleli yarışlarından olan ve Audi’nin katkılarıyla düzenlenen International İstanbul Cup’ta zafer Fransız ekip Sebastien Col ve ekibinin oldu. Yarışta ikinciliği Levent Peynirci ve ekibi, üçüncülüğü ise Oğuz Ayan ve ekibi elde etti.

 

Yelken sporuna bir uluslar arası kupa daha eklendi. Rekabetin ve mücadelenin en üst düzeyde yaşandığı yarışlardan biri olarak Türkiye’nin uluslararası yelken yarışları arasında önemli bir yer edinen ve Audi’nin sponsorluğunda düzenlenen International İstanbul Cup tamamlandı.

 

Litvanya, Rusya, Hırvatistan, Fransa, Yunanistan, Malta ve Türkiye’den 14 teknenin start aldığı yarış sonunda Fransız Sebastian Col ve ekibi mutlu sona ulaştı. İkinciliği Levent Peynirci ve ekibinin aldığı İstanbul Cup’ta üçüncülük Oğuz Ayan ve takımının oldu.

 

Tezmarin-Beneteau tarafından, Türkiye Açıkdeniz Yarış Kulübü (TAYK) ve İstanbul Yelken Kulübü (İYK) işbirliğinde, Audi ve Garanti Leasing desteğiyle düzenlenen yarışta takımlar, Kalamış Koyu ile Prens Adaları arasında şamandıra yarışları ve Adalar etrafında mini açık deniz yarışından oluşan etaplarda mücadele ettiler.

 

1 Ağustos’ta start alan ve 3 gün süren üç gün süren yarışta, altısı Türk sekizi yabancı, Beneteau Platu 25 model 14 eş tekne mücadele etti. Ana Yelken Organizasyon (AYO) organizatörlüğündeki International İstanbul Cup, ekiplerin eşit şartlarda yarışmasına olanak verdiğinden, rekabet düzeyi oldukça yüksek oldu.

 

İlk gün, Fenerbahçe-Kınalıada arasına kurulan parkurda gerçekleştirilen üç şamandıra yarışında Dünya’nın en iyi match race yarışlarından biri olan Sebastian Cole’un baştan sona üstünlüğünü korudu. Oğuz Ayan ve Levent Peynirci liderliğindeki Türk ekiplerin Fransız takımıyla başa baş mücadele ettiği ilk gün sonunda, Sebastion Col lider, Levent Peynirci ikinci ve Oğuz Ayan üçüncü sırada finişe geldi.

 

İkinci gün gerçekleştirilen bir şamandıra ve bir coğrafi rota yarışına da Fransız yelkenci Sebastien Col ve ekibi damgasını vurdu. Yarışların her ikisinde de Col ve ekibi birinciliği kaptırmadı. İkinci gün  sonuçlarında ilk iki sıra değişmezken üçüncülüğe Yunan George Panagiotidis ve ekibi yerleşti.

 

Yarışın son gününde ekipler iki şamandıra yarışını bitirdiler. Yarışın ilk gününde itibaren mücadeleyi domine eden Sebastian Col ve Levent Peynirci ilk iki sırada finiş görürken, ikinci gün yerini George Panagiotidis’e kaptıran Oğuz Ayan, üçüncü sırada tamamlamayı başardı.

 

İstanbul’da ilk kez yarışan Fransız yelkenci Sebastien Col’un şampiyonluğuyla sona eren International İstanbul Cup’ın ödülleri, İstanbul Yelken Kulübü’nde düzenlenen bir törenle sahiplerine verildi.

 

Dünyanın en büyük ve prestijli yarışlarından biri olarak kabul edilen Med Cup’ın ana sponsorluğu gibi, tüm dünyada birçok yelken yarışını destekleyen Audi’nin Türkiye Distribütörü olarak, Türkiye’de bu sporun gelişmesi yönünde gerçekleştirilen uluslararası yarışlara destek veren Audi Türkiye, İstanbul Cup yarışlarıyla bunlara bir yenisi daha ekledi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir