2013 yılı Ocak-Haziran dönemi Türkiye otomobil pazarı için ümit verdi!

AB (27) ve EFTA ülkelerinde otomobil pazarı 2012 yılı Haziran ayında 1.254 bin adet iken, 2013 yılı aynı ayda yüzde 6 oranında azalmış ve 1.175 bin adet düzeyine gerilemiştir.

Haziran ayında AB otomobil pazarında en sert düşüş gösteren ülke yüzde 74 ile İrlanda’da oldu, daha sonra sırasıyla yüzde 54 ile Hollanda, yüzde 46 ile Romanya, yüzde 28 ile İsviçre, yüzde 20 ile Çek Cumhuriyeti, yüzde 13 ile Lüksemburg, yüzde 11 ile İsveç, yüzde 9 ile Belçika ve Bulgaristan, yüzde 6 ile İtalya, yüzde 5 ile Avusturya ve Almanya, yüzde 3 ile İzlanda, yüzde 2 ile Letonya ve Slovakya belirlenmiştir.

Haziran ayında en yüksek artış yüzde 19 ile Danimarka’da gerçekleşti. Danimarka’yı yüzde 18 ile Portekiz ve Slovenya, yüzde 14 ile Finlandiya, yüzde 13 ile İngiltere, yüzde 8 ile Polonya, yüzde 7 ile Litvanya, yüzde 3 ile Estonya ve yüzde 2 ile Yunanistan izlemiştir.

2013 yılı Haziran ayında Türkiye otomobil pazarındaki artış yüzde 15 düzeyinde gerçekleşti ve pazar 58 bin adede yükseldi.

2013 yılı Ocak-Haziran döneminde AB (27) ve EFTA Ülkeleri’nde otomobil pazarı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 7 oranında azaldı ve 6,9 milyon adet düzeyinde gerçekleşti.

Aynı dönemde Türkiye otomobil pazarı bir önceki yıla göre yüzde 19 oranında arttı ve 292 bin adet oldu.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...