İkinci elde hafif ticari araçlar pazarı hareketlendi

Vergi avantajı nedeni ile hususi amaçlı ticari araç kullanımı uzun yıllardır devam etmekte. Bu çerçevede üreticilerin araç konfigürasyonları ve üretim adetleri binek otomobil düzeyine yaklaştı. Bu araçlar ikinci el piyasasında çok az değer kayıpları ile satılmakta.

 

DOD Genel Müdürü İlhami Eksin, bu araçların ikinci el pazarında ilgi gördüğünü belirterek “Geçmiş dönemlerde ticariden binek otomobile dönüşümler sebebi ile satış adetleri tavan yapmış olan Corsa, Palio, Fiesta Combi  / Panelvan araçlar, vergi mevzuatındaki değişim sonucunda yerini Bipper, Fiorino ve Nemo gibi küçük koltuklu dizel araçlara bıraktı. Bu segment aynı zamanda kobilerin ve küçük esnafın hafta içi iş, hafta sonu da aile otomobili olmuş, modellerin geçmişte Türkiye’de Kartal ve Toros SW kullanan kitleye de hitap etmesi için yarı camlı panelvan ile 5 koltuklu versiyonları dahi satışa sunulmuştur” açıklamasında bulundu.

 

 Gerek Caddy, Doblo, Transit Connect,  gerekse Bipper, Nemo ve Fiorino modellerindeki talep artışı ve kullanıcı profilindeki çeşitlilik sonucunda araçların dizel otomatik versiyonları da piyasaya sürüldüğünü hatırlatan Eksin “Düşük kullanım maliyetleri, kompact yapıları ve sevimli tasarımları ile yüksek satış hacimlerine ulaşılmışlardır. Sıfır araç satışındaki bu artışı ikinci eldeki talep yoğunluğu da desteklemiştir.  Yoğun talep, araçların ikinci el değerlerini de yükseltmiştir. “ dedi.

 

LT, Master, Transit segmentinde ikinci elde aranan ve en çok satılan panelvan araçlar arasında yer aldığını açıklayan Eksin sözlerine şöyle devam etti;

 

“Turizm ve servis sektörü son dönemde değişim ve gelişim göstermiştir. Minibüs segmenti olarak adlandırılan grupta özellikle Volt, Crafter, Sprinter gibi araçlar Master, Boxer,  Jumper gibi araçlara göre daha az değer kaybetmişler ve ikinci elde satış hızları artmıştır. Transit ise özellikle Anadolu ve Karadeniz’de halen oldukça fazla talep gören ve ikinci elde yine az değer kaybeden model olmuştur.”

 

DOD Genel Müdürü İlhami Eksin ikinci el hafif ticari araç pazarının genel değerlendirmesini şu şekilde yaptı:

 

Pick-uplar ise bir dönem ucuz arazi aracı olarak görülmüş ve ülkemizde yüksek satış adedi yakalanmış, ancak yüksek kullanım maliyetleri ve yakıt tüketimleri nedeni ile bu segment ikinci elde fazla değer kaybına uğramıştır. Bu segmente yeni giriş yapan Amarok düşük yakıt tüketimi ile yüksek kalite ve konfor algısı ile ikinci elin aranan araçlarından biri haline gelmiş, segmente hareketlilik getirmiştir.

 

Transporter, Trafic, Jumpy gibi araçların bulunduğu panelvan ve city van segmentinde ise Transporter ikinci elde en çok tercih edilen araçlar arasında yer almaktadır. Aynı araç büyüklüğünde koltuklu minibüsler arasında ise Caravelle yine konfor ve yakıt tüketimi ile en çok tercih edilen ve ikinci el değeri yüksek araçlar arasındadır.

 

2011 yılında DOD’un yılbaşından itibaren takip etmekte olduğu, kendi satış verilerinden yola çıkarak hazırladığı DOD Perakende Endeksi (DPE), yılbaşından bu yana ikinci el hafif ticari araçlarda yüzde 10 civarında bir artış olduğunu gösteriyor.

 

DOD içindeki satışların yüzde 15-20’ler gibi bir oranının hafif ticari araçlar olduğu dikkate alındığında, bu alanda kurumsal oyuncular için ciddi potansiyel olduğunu ifade etmek mümkündür. Ancak mevcut KDV tebliği bireysel müşterilerden araç nakit alımını maliyetler sebebi ile güçleştirmektedir.”

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...