Subaru’dan geleceğin C sınıfı kompakt station modeli “advanced tourer”

42’inci Tokyo Motor Show 2011 Subaru için yeniliklerin arenası olarak belirlendi. 30 Kasım 2011‘de kapılarını ziyaretçilere açacak olan Japonya’nın en büyük organizasyonu Tokyo Otomobil Fuarı’nda Subaru, BRZ STI’ın dünya prömiyerini gerçekleştirecek. Ayrıca fuarda sergilenecek “Advanced Tourer Concept” ile geleceğin “station” modelleri hakkında da fikir verilecek.

 

Subaru otomobillerinin üreticisi Fuji Heavy Industries Ltd. (FHI), 42’inci Tokyo Motor Show 2011’de gün ışığına çıkaracağı modellerini açıkladı. Subaru bu yılki odak noktasını “Confidence in Motion” mottosu doğrultusunda “Eğlence ve Rahatlık” olarak belirledi. Tokyo Fuarı’nda geleceğin C segmentine dair ipuçları veren konsept model “Subaru Advanced Tourer Concept” ilk kez görücüye çıkacak. Fuarda boy gösterecek diğer iki model ise; Subaru IMPREZA ve SUBARU BRZ.

 

Yeni nesil kompakt station: Subaru “Advanced Tourer Concept”  

 

Geleceğin C-segmentinin nasıl olacağının ipuçlarını veren konsept model hem sürüş performansı hem de kullanışlılık sağlayan yeni nesil bir spor vagon olarak geliştirildi. Advanced Tourer, mevcut station modellerde bulunmayan yenilikçi bir dış tasarımın yanı sıra Subaru’nun yıllardır geliştirdiği uzmanlık derecesinde kullanışlılığına sahip. Modelde, karşılıklı yatay Subaru Boxer motoru direkt yakıt enjeksiyonu ile birleştiriliyor. Daha fazla sportif sürüş hissi sunan Advanced Tourer aynı zamanda çevre dostu çevre dostu.

 

 

Akıcı çizgilere sahip şık tasarım 

 

“Confidence in Motion” felsefesi doğrultusunda tasarlanan aracın dinamik  şık görüntüsü aynı zamanda coşkulu bir sürüş vaat ediyor. Advanced Tourer’in kabini, bir C-segment Station’un bütün kullanışlılık özelliklerini sunuyor. Yan yüzey üzerindeki akıcı çizgi, coupè stilinin çekiciliğini yansıtıyor.

 

Subaru’nun insan odaklı felsefesi doğrultusunda tüm yolcular için konforlu ve kaliteli iç kesim ile güvenli ve hoş bir sürüş güvencesi sunuluyor. Tamamen camdan yapılmış tavan genişlik hissi uyandırıyor. Geniş bir ambiyans oluşturmak için iç yüzeyde ahşap ve metal desenler bir arada kullanılıyor. Haritalara ve internet hizmetlerine erişebilmek için ekran direksiyon üzerinde konumlandırıldı.

 

Yeni Nesil Güç Ünitesi Sistemi

 

Küçültülmüş direkt yakıt enjeksiyonlu turbo motorlar, Subaru’nun gelecekteki motor stratejilerine yol gösterecek temel teknolojilerden sadece bir tanesi. Uygun anlarda silindirlere gerekli miktarda yakıtı gönderen “direkt yakıt enjeksiyonu” sistemi, silindirlere büyük miktarda hava sağlayan turbo sistemi ve mevcut turbo motorlarının hacminin (2,500cc ve 2,000cc)’den 1600cc’ye düşürülmesi sayesinde pratik sürüş hızı aralığında içten yanma verimliliği büyük oranda geliştirildi.

 

Yüksek tork uyumlu Lineartronic (CVT)

 

Yüksek tork uyumlu Lineartronic (CVT), Subaru’nun yeni dönem için tasarlanmış sürekli değişken şanzımanı olarak tanımlanıyor. Simetrik Dört Tekerlek Çekişli (AWD) binek araçlarda kullanmak üzere geliştirilen dünyanın ilk boylamsal olarak takılmış zincirli tahrik CVT’si, konsept araç için Lineartronic turbo motorunun ürettiği yüksek gücü karşılayacak şekilde rötuşlandı. 

 

 

Subaru’ya özgü “Hibrid Sistem”

 

Hibrid sistemi, Subaru’nun vazgeçilmezleri arasında yer alan Simetrik AWD teknolojisini motor ile uyumlu hale getirmek için özel olarak geliştirildi. Modelde karmaşık olmayan ve hafif ağırlığı nedeniyle tek bir elektrikli motor sistemi kullanıldı. Bu sistem, ilk çalıştırmada ve düşük hızdaki sürüşlerde sadece elektrik motoru kullanarak AWD hareketini mümkün kılan “Elektrikli Araç” (EV) moduna sahip. Bu yeni sisteme göre hız azaltırken, rejenerasyon mekanizması motoru güç kaynağı olarak kullanılıyor.

 

Temel özellikler

 

Uzunluk x Genişlik x Yükseklik: 4,580 x 1,840 x 1,430mm

Motor türü:1.6 litreYatay-Karşı silindirli yakıt enjeksiyonlu turbo motor

Şanzıman türü: Yüksek tork uyumlu Lineartronic

Aktarma organları: Simetrik Dört Tekerlek Çekişli hibrit sistem

Batarya tipi: Lityum-iyon batarya

 

 

SUBARU BRZ

 

 “Yalın Sürüş Zevki”ne dayanan ve kalbinde boxer motoru bulunduran konsept, hafifliği, kompaktlığı ve alçak yer çekimi merkezi ile dikkat çekiyor. Subaru’nun arkadan itişli platformu ile birleşen konsept SUBARU BRZ yer çekimi merkezi düşüklüğünde yeni bir seviye yakalıyor. Dünyanın en düşük yer çekimi merkezine sahip araçlardan biri olan BRZ harika bir sürüş performansı vaat ediyor.

 

Üçüncü nesil boxer motorun üzerine kurulan SUBARU BRZ, özellikle bir spor araçtan beklenenleri yerine getirmesi için tasarlanmış 2.0 litrelik karşılıklı yatay 4-silindir motor taşıyor. Özellikle, silindir çapı ve strok 86x86mm olarak kare şeklinde yerleştirilmiş ve Toyota‘nın direkt yakıt enjeksiyonu teknolojisi ile birleştirilmiş (D-4S). Bu sayede, daha fazla güç ve daha fazla çevre dostluğu sağlanıyor.

 

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...