İkinci el piyasasında en çok tercih edilen otomobiller

sahibinden.com’un 2011 yılı üçüncü çeyrek sahibindex verileri, Türkiye’nin otomobil satış haritasını ortaya çıkardı. Yapılan analize göre, yılın üçüncü çeyreğinde sahibinden.com aracılığı ile İstanbul’un üç ilçesinde gerçekleşen otomobil satışları, İzmir’i geride bıraktı. İkinci el otomobil piyasasında en çok Renault, Fiat, Opel ve Tofaş’a ilgi var. En hızlı satışı gerçekleşeTofaşka ise Hyundai. En çok beyaz renk araçlar ve 2004-2006-2008 modeller tercih ediliyor. İkinci elde manuel vitesli otomobil satışları otomatik vitesli araç satışlarına göre 7 kat fazla. Türk halkının otomobilde kasa tercihi ise Sedan. Satışların yüzde 54,8’i Sedan kasa otomobillerden oluşuyor.

Türkiye’nin en çok ziyaret edilen e-ticaret platformu sahibinden.com‘un yılın üçüncü çeyreğine ilişkin sahibindex verileri, otomobil sektöründeki hareketliliği ve tercihleri gözler önüne serdi.

1 Temmuz-30 Eylül tarihleri arasında vasıta ilanları arasında yapılan değerlendirmeye göre 315 bin 278 vasıta sahibinden.com aracılığı ile yeni kullanıcılarıyla buluştu. sahibinden.com üzerinden satılan 315 bin 278 vasıta arka arkaya dizilirse, İzmir’den Iğdır’a uzanan yaklaşık 1700 km’lik bir otomobil zinciri oluşuyor.

2011 üçüncü çeyrek verilerine göre, sahibinden.com’da günde 3 bin 503, saatte 146, her iki dakika ise beş araç satıldı veya kiralandı.

sahibinden.com’un 2011 yılı üçüncü çeyrek sahibindex verilerine göre, İstanbul’un Kadıköy, Bağcılar ve Üsküdar ilçelerinde satılan 15 bin 637 otomobil sayısı, 14 bin 761 otomobil satışının gerçekleştiği Türkiye’nin en büyük şehirlerinden İzmir’i geride bıraktı. Ankara, Bursa ve İzmir‘de satılan toplam otomobil sayıları İstanbul’u geçemedi. Üç ilde toplam 53 bin 214 otomobil satılırken, İstanbul’da bu sayı 56 bin 280‘e ulaştı.

Aynı dönemde satışı gerçekleşen otomobillerde en çok tercih edilen renk beyaz olurken, 2004, 2006 ve 2008 model araçlar daha çok tercih edildi.

Analize göre, manuel vites otomobillerin otomatik vitesli araçlara göre yaklaşık yedi kat daha fazla satıldığı, yüzde 54,8 oranla en çok sedan kasa otomobillerin tercih edildiği ortaya çıktı.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

6 Cevaplar

 1. bektaş çam dedi ki:

  kendim 20012model kıa aldım rıo fancy araç mükemmel seribastımı gidiyor ne ararsan var araçta 14.109 beygir 6ileri 5yıl garanti 150binkm bir hondayla kıa veriyor doc motor var arabada bizim türk insanını anlayamıyorum bi kafasında reno bide fıat var yıllarca zehirlediler bizi ben bi megan 2sürücüsüydüm arabayı rampada kaldırıp atasım geliyordu alacak arkadaşlara tavsiye ederim çarpışmalardan 5yıldız almış araş konfor yol tutuşu mukemmel 200bastım arabayla ne titreme ne g** atma var lpg li bastım paranıza yazık rıo alın derim lpg de 5yıl garanti veriyor hemide servisi takıyor daha ne olsun

  • LEVENT dedi ki:

   BEN ARAC ALACAM AMA BİR TÜRLÜ KARAR VEREMEDİM ..TOYOTA AVANSİS YADA JETTA VE PASSAT ..İKİNCİ EL DÜŞÜNÜYORUM AMA KARAR VEREMEDİM 2006,2010 ARASI DÜŞÜNÜYORUM SİZCE HANGİSİ…

 2. bektaş çam dedi ki:

  bilgi almak isteyen sürücü olarak rıodan verebilirim cep05414553644

 3. Dr. Abdullah Demir dedi ki:

  Sayın Bektaş Çam,
  Klasik yaklaşımların değişmesi için biraz daha zaman ihtiyacımız var gibi…
  Aslında formlar ve bu tür yorumlar zamanla bir karşılık buluyor…
  Tabii sizi tenzih ederek söylüyorum ancakl bazen formları firmalar yönlendirebiliyor…
  Dürüstük siarıyla ve abartıdan uzak yazılanlar da istenen değeri bulamıyor…
  Aracınızın kazadan uzak kullanmanız dileğiyle…

 4. Dr. Abdullah Demir dedi ki:

  Kia’nın araçlarında kullandığı motorlar genel olarak seri oluyor…

 5. H. Hüseyin Yayla dedi ki:

  Kia ile Hyundai aynı motoru kullanıyor, tıpkı Renault ve Dacia gibi, Opel ve Chevrolet gibi, Volkswagen ve Seat gibi…
  Kia ve Hyundai,Renault’a ya göre daha seri ama yakıt tüketimi de fazla.
  Türkiye’de insanlar araç satın alırken kullanımından ziyade 2.el değerini ön planda tutuyorlar.Servis hizmeti ve y.parçamaliyeti de önemli ama ilk olarak ben kolay satabilirmiyim ve kaça satarım diye bakıyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir