Uzaktan kumandalı otomobil anahtarları “jammer” olabilir mi?..

Hırsızlar, uzaktan kumandalı anahtarı ‘jammer’ (sinyal kesici cihaz) gibi kullanabilmektedirler.
Hırsızlar, jammer’lı yöntem sayesinde araçların kapılarının kilitlenmesini engelliyor. Bu tip hırsızlığa karşı en etkin çözüm yolu otomobili kilitledikten sonra elinizle kapıları kontrol etmektir.
Sistem nasıl işliyor?
Sürücü, otomobilinden indikten sonra uzaktan kumandalı anahtarının ‘kilitle’ tuşuna bastığı anda, kötü niyetli kişi ya da kişiler de kendi anahtarının ‘açma’ tuşuna basılı tutuyor. Bu sayede sürücünün anahtarından çıkan sinyaller kesilmiş olabiliyor. Anahtardan çıkan sinyal, otomobilin elektronik kontrol modülüne gitmeyince de kapılar kilitlenmiyor. Aracının kilitli olduğunu zanneden sürücü uzaklaşırken, hırsızlar kapıları açık bulunan araçtaki değerli eşyaları hızla çalıp kaçabiliyor.
Kaynak: Cihan, Habertürk, 03/11/2011.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir