Hyundai ikinci çeyrekte 2,2 milyar dolar kâr etti

Güney Koreli otomotiv şirketi Kia‘yı bünyesinde bulunduran, dünyanın beşinci büyük otomotiv şirketi Hyundai, rekor seviyede araç satışıyla karını yüzde 37 artırdı.

Güney Koreli otomotiv şirketi Hyundai’nin ikinci çeyrekte karı yüzde 37 arttı.

Güney Koreli otomotiv şirketi Kia’yı bünyesinde bulunduran, dünyanın beşinci büyük otomotiv şirketi Hyundai, rekor seviyede araç satışlarından ve yüksek gelirlerinden ötürü ikinci çeyrekte karını geçen yıla göre yüzde 37 yükselterek, 2,2 milyar dolara çıkardığını açıkladı. Şirket geçen yıl aynı çeyrekte 1,59 milyar dolar kar elde etmişti.

Hyundai, geçen yıl ikinci çeyrekte 16 milyar dolar olan gelirlerini de bu yıl aynı çeyrekte yüzde 19 artırarak 19 milyar dolara yükseltti.

Söz konusu çeyrekte 1,04 milyon adet araç satan şirket, yılın ilk altı ayında araç satışlarının yüzde 11 yükselişle 1,96 milyon adet olduğunu belirtti.

Küresel çapta agresif büyüme izleyen, Türkiye, Çin, Hindistan, ABD, Rusya ve Çek Cumhuriyeti’nde fabrikaları bulunan şirket, Brezilya’da da bir fabrika inşa ediyor.

 

Kaynak: AA’dan alıntılanan ve Haber7.Com Web sitesinde yayımlanan “Hyundai 2,2 milyar dolar kâr etti” haberinden alınmıştır (28/07/2011).

 

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...