Yerli oto onur ve gurur meselesi

Hyundai Assan Yurtiçi Satış, Satış Sonrası ve Pazarlama Genel Müdürü Ümit Karaarslan, Türkiye’de yapılacak olan yerli otomobile ilişkin değerlendirmelerde bulunarak, yerli otomobilin orta vadede cari açığa birtakım önlemler açısından bir ihtiyaç olduğunu, önemli olan konunun yerli otomobilin altyapısı ile yan sanayisinin birlikte Türkiye’de yapılması olduğunu anlattı.

Yerli otomobilin Türkiye’de yapılmasının ihtiyaçtan öte, bir ”onur” ve ”gurur” meselesi olduğunu vurgulayan Karaarslan, olaya bu açıdan da bakılması gerektiğini kaydetti.  Karaarslan, yerli otomobili yaparken, 5-10 yıl sonrasının da düşünülüp, o zamanda oluşabilecek tüketici taleplerinin de dikkate alınması gerektiğini belirterek, şimdi her üreticinin bu inovasyonu yaptığını, yerli otomobilin de tasarlanırken bu inovasyonun göz ardı edilmemesi gerektiğini söyledi.

Ümit Karaarslan, Hyundai’nin Türkiye’ye yapmayı planladığı yatırımı da anımsatarak, bu yatırım konusunda hala karar aşamasında olunduğunu, yapılacak yatırımla Türkiye’ne üretim kapasitesinin iki katına çıkacağını, bu konudaki gelişmeleri heyecanla beklediklerini kaydetti.  Karaarslan, bu yatırımla birlikte minimum 800 ile bin kişi arasında yeni istihdam gerçekleşeceğini sözlerine ekledi.  AA, Habertürk

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir