Honda kardan zarar etti

Japon otomobil üreticisi Honda‘nın ilk çeyrek karı, 11 Mart’ta meydana gelen deprem ve tsunaminin ardından yüzde 88 azaldı.
Tokyo merkezli şirketten yapılan açıklamada, geçen yıl ilk çeyrekte 274 milyar yen olan net karın bu yıl aynı dönemde 31,7 milyar yene (408 milyon dolar) gerildiği bildirildi.
Japonya’da meydana gelen deprem ve tsunami sonrasında, Honda’nın üretimi, arz zincirinde meydana gelen kesinti nedeniyle yavaşladı. Ancak şirket toparlanma işaretlerini göz önünde bulundurarak, 2012 yılı Mart ayında sona eren mali yıl için daha önce 195 milyar yen olarak açıkladığı kar beklentisini ise 230 milyar yene çıkardı. Geçen mali yılda ise Honda 534 milyar yen kar açıklamıştı. Honda’nın tüm yıl için gelir beklentisi de 8,7 trilyon yen (112 milyar dolar) oldu.
Kaynak: AA’dan alıntılanan ve Haber7.Com Web sitesinde yayımlanan “Honda’nın kârı yüzde 88 azaldı” haberinden alınmıştır (01/08/2011).

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir