EMBARQ ve Dünya Bankası işbirliği ile Washington’da kentsel ulaşım masaya yatırılacak…

EMBARQ’ın Dünya Bankası ile birlikte düzenlediği Transforming Transportation Konferanslarının onuncusu, 17-18 Ocak tarihlerinde ABD’nin başkenti Washington’da gerçekleştiriliyor. EMBARQ Türkiye – Sürdürülebilir Ulaşım Derneği’nin de katılacağı konferansın konuşmacıları arasında Dünya Bankası Başkanı Dr. Jim Yong Kim ve New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg gibi tanınmış isimler var.

Çevre ve insan sağlığını gözeterek, kent içi ulaşım sorunlarına sürdürülebilir çözümler sunmayı ve yaşam kalitesini artırmayı hedefleyen EMBARQ, önemli etkinliklerinden Transforming Transportation (Ulaşımı Dönüştürmek) Konferansı’nı onuncu kez düzenliyor. Dünyanın dört bir yanından, farklı ülkelerden gelen uzmanların katılacağı etkinlik Dünya Bankası işbirliği ile gerçekleştiriliyor.

17-18 Ocak tarihlerinde ABD’nin başkenti Washington’da düzenlenecek olan konferans, sürdürülebilir ulaşımın finansmanını sağlayacak talebi oluşturmayı, bu konuda etki alanı yaratmayı ve ulaşım sektöründe sürdürülebilir çözümlerin yaygın bir şekilde benimsenmesini sağlamayı hedefliyor. Konferansta, kent içi ulaşımı daha güvenli ve sürdürülebilir hale getirmek, ülkelere bir çözüm olarak bisiklet altyapısını sunmak, ulaşımda çevre ve insan sağlığını gözetecek şekilde araç ve yakıt teknolojilerini dönüştürmek gibi konu başlıklarında oturumlar düzenlenecek. Konferans oturumları, transformingtransportation.org/  adresinden canlı olarak izlenebilecek.

Konferansa Dünya Bankası Başkanı Dr. Jim Yong Kim, EMBARQ Direktörü Holger Dalkmann ve New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg gibi önemli isimler konuşmacı olarak katılacak. EMBARQ Türkiye – Sürdürülebilir Ulaşım Derneği Direktörü Arzu Tekir, Kıdemli Ulaştırma Mühendisi Serdar Öncel ve Ulaştırma Yüksek Mühendisi Doğan Şalva da konferans katılımcıları arasında yer alacak.

EMBARQ Hakkında

Dünya Kaynakları Enstitüsü’ne (WRI) bağlı bulunan EMBARQ, ABD’nin Washington D.C. kentinde 2002 yılında kuruldu. Kâr amacı gütmeyen bir araştırma ve uygulama enstitüsü olan EMBARQ,Türkiye, Meksika, Brezilya, Hindistan, Çin ve Peru olmak üzere toplam 6 merkezde hizmet veriyor. EMBARQ Ağı, bünyesinde ulaşım mühendislerinden şehir bölge planlamacılarına, mimarlardan çevre mühendislerine, gazetecilerden sosyologlara kadar 100’ün üzerinde uzmanı barındırıyor. EMBARQ Ağı uzmanlarının yürüttüğü çalışmaların ortak amacı ise, kent içi ulaşımın yaşam kalitesi üzerindeki olumsuz etkilerini azaltarak daha yaşanabilir kentler yaratmak.

EMBARQ Türkiye – Sürdürülebilir Ulaşım Derneği Hakkında

EMBARQ Türkiye – Sürdürülebilir Ulaşım Derneği, çevreyi ve insan sağlığını her geçen gün daha fazla tehdit eden kent içi ulaşım sorunlarına sürdürülebilir çözümler üreterek kentlerimizdeki yaşam kalitesini iyileştirme amacıyla kurulmuştur. Kâr amacı gütmeyen, araştırma ve uygulama konularına odaklanmış bir sivil toplum kuruluşudur ve EMBARQ ağının üyesidir.

EMBARQ Türkiye – Sürdürülebilir Ulaşım Derneği, yerel idarelerle birlikte çalışarak kent içi ulaşım sorunlarına çözümler üretmekte ve bu çözümlerin uygulanma sürecinde gerekli olan yurt içi ve yurt dışı uzman desteğini sağlamaktadır. Hava kirliliğinin azaltılması, ulaşımın yaşam kalitesi üzerindeki olumsuz etkilerinin giderilmesi, güvenli, erişilebilir ve temiz ortak yaşam alanlarının oluşturulması konularında projeler geliştirmekte ve bu projeleri yerel yönetimlerle iş birliği yaparak uygulamaya koymaktadır. Dernek, çevreyi ve insan sağlığını her geçen gün daha fazla tehdit eden kent içi ulaşım sorunlarına sürdürülebilir çözümler üretirken, şehirlerde yaşam kalitesinin iyileştirilmesini amaçlamaktadır.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir