Dünyanın krizlere karşı en güçlü ve en antremanlı otomobil yetkili satıcıları Türkiye’de!

OYDER’in 8. Bölge Toplantısı Doğuş Otomotiv CEO’su Ali Bilaloğlu’nun Katılımıyla Eskişehir’de Gerçekleştirildi!

Çatısı altında yer alan 900’den fazla Otomotiv Yetkili Satıcısını temsil eden OYDER’in (Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği), 8. Bölge Diyalog Toplantısı Eskişehir’de gerçekleştirildi.  Türkiye’deki en legal sektörün otomotiv olduğunu hatırlatan OYDER Başkanı H. Şükrü Ilısal, ülkemizin istihdam sağlayan önemli sivil toplum örgütlerinden biri olarak kriz ve risklere karşı aynı zamanda dünyanın en antremanlı otomobil yetkili satıcılarının Türkiye’de olduğunu vurguladı.

OYDER olarak tüm yetkili satıcılara zor şartlarda kalındığında sessiz bir şekilde yok olma yerine birleşmeyi veya devretmeyi önerdiklerini, tamamen kaybetmek yerine zamanında geri çekilebilmenin önemini ifade eden OYDER Başkanı Ilısal, 2010 verileriyle “17,4 milyar Dolarlık ihracat değeri ve 390 milyon Dolar dış ticaret fazlası ile Türkiye’nin göz kamaştıran sektörünün çok önemli bir  parçasıyız. Otomotiv Yetkili Satıcıları olarak global bir araştırma yaptığımızda kendimizi şanslı görüyoruz. Böylesi bir dönemde tüm yetkili satıcıların ayaklarını yere daha sağlam bastıracak, olası ve mevcut ekonomik sarsıntıların etkilerine karşı sağlam durmasını sağlayacak çözümler için çalışıyoruz” açıklamasını yaptı.

7 milyar Dolarlık yatırımla 100 bin kişiye istihdam sağlayan ve bir sivil toplum kuruluşu olarak ön plana çıkan OYDER’in 8. Bölge Diyalog toplantısı Eskişehir’de gerçekleştirildi. Doğuş Otomotiv CEO’su Ali Bilaloğlu’nun da şeref konuğu olarak katıldığı toplantıda Türkiye’deki en legal sektörün otomotiv olduğunu belirten OYDER Başkanı H. Şükrü Ilısal, Türkiye’nin istihdam sağlayan önemli sivil toplum örgütlerinden biri olarak kriz ve risklere karşı aynı zamanda dünyanın en antrenmanlı otomobil yetkili satıcıları olduklarını vurguladı. OYDER Başkanı H. Şükrü Ilısal; “Avrupa ülkelerinin borç stoku ve bütçe açıkları ekonomik risk ve kriz ortamı algısını ateşledi. 2008-2009’dan beri devam eden ve tüm dünyayı saran inişli çıkışlı süreç halen devam ediyor. Yetkili satıcılık mesleği, satışta ve satış sonrasında karlılık azalsa da üyelerimiz yüzde yüz yerli sermaye yapısı ile ayakta kalmaya ve toplamda 500 bin kişiye ekmek kapısı olmaya devam ediyor” dedi.

Son bir sene içerisinde OYDER olarak İzmir’den Adana’ya, Antalya’dan Trabzon’a sekiz bölge toplantısı düzenlediklerini ve yetkili satıcılarla yakın iletişime geçtiklerini belirten Ilısal,  “Ekonomik politikalarıyla istikrarlı bir süreç içinde yoluna devam eden Türkiye, 14-60 yaş arasındaki % 64’lük nüfus yoğunluğu, düşen işsizlik ve artan tüketici güveni ile satın alma paritesi olarak dünyanın en büyük 16’ncı büyük ekonomisi konumuna gelmiştir. Otomotiv anlamında ise 17,4 milyar Dolarlık ihracat ve 390 milyon Dolar dış ticaret fazlası ile Türkiye’nin lokomotif sektörüyüz. OYDER çatısı altında takım olmanın önemini otomotiv yetkili satıcıları olarak global bir araştırma yaptığımızda daha net biçimde görürken, kendimizi daha şanslı hissediyoruz. Böylesi bir dönemde tüm yetkili satıcıların ayaklarını yere daha sağlam bastıracak, olası ve mevcut ekonomik sarsıntıların etkilerine karşı sağlam durmasını sağlayacak çözümler için çalışıyoruz. Rekabet hukuku çerçevesinde üyemiz olan tüm yetkili satıcılara birleşmeyi, devretmeyi, tamamen yok olmak yerine zamanında geri çekilerek ayakta kalmanın yollarını öneriyoruz ” açıklamasını yaptı.

 

 

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...