İstanbul Park’ta kamyonlar yarışacak

Dünyanın en fazla izlenen spor organizasyonları arasında gösterilen Formula 1 için yaklaşık 250 milyon dolara inşa edilen İstanbul Park pisti, Türkiye’nin bu yılki takvimden çıkarılmasının ardından sessizliğe bürünmüştü. İşte bu sessizlik, 15 Mayıs’ta gerçekleştirilecek kamyon yarışıyla yerini homurtulara bırakacak.

Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu’nun girişimiyle, Avrupa Kamyon Yarışları Şampiyonası çerçevesinde bu yıl takvime alınan İstanbul Park pisti, söz konusu şampiyonanın 2012 sezonunun açılış yarışına sahne olacak. 15 Mayıs günü gerçekleştirilecek yarışta, Avrupa’nın önemli takımları, her biri 5.5 ton ağırlığındaki çekicilerle piste çıkacak.

Geçen yıl toplamda 500 bin kişinin izlediği, bununla birlikte 80 ülkede televizyon yayınları sayesinde milyonlarca izleyiciye ulaşan Avrupa kamyon Yarışları Şampiyonası, bu yıl İstanbul’un da katılımıyla 11 yarış üzerinden koşulacak.

İstanbul, sezonun ilk yarışı olarak takvime girerken, son yarış Fransa’daki Le Mans pistinde gerçekleştirilecek. Yarış, Türkiye’nin yanı sıra İspanya (2), İngiltere, Fransa (2), Belçika, Rusya ve Çek Cumhuriyeti’nde de yapılıyor. İngiltere’de ayrı bir kamyon yarışları şampiyonası düzenleniyor. Bu yılki pilotlar arasında bir de kadın bulunuyor.

1984’te İngiltere’de başlayan c, MAN, Mercedes, Renault, Scania, Volvo, Ivecogibi büyük üreticiler tarafından da destekleniyor. Özel hazırlanmış TIR çekicileri ile gerçekleşen yarışlar, genelde 8 ila 10 tur üzerinden yapılıyor. Yarışın, geçen yıl 46 binin üzerinde ağır ticari aracın satıldığı Türkiye’de de ilgi görmesi bekleniyor.

1100 beygirlik canavarlar!

Minimum 5.5 ton ağırlığa, 13 lt hacimli ve 1100 HP’lik motorlara sahip kamyonlar, yarış ta 160 km/s hıza çıkabiliyor. Motor özellikleri sayesinde bu araçlar 60 km/s’den 160 km/s’ye 7 saniyeden kısa bir sürede ulaşabiliyorlar.

Formula 1 araçlarının ağırlığıysa 640 kilodan az olamıyor. 2.4 lt motorlar 800 HP dolayında güç üretiyor. Yarış sırasındaki maksimum hızları 300 km/s’nin hayli üzerinde. 0-100 km/s hızlanmalarıysa 2 sn civarında.

En gözde pist oldu 7 yılda F1’e veda etti

Temeli, 2002 yılında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından atılan ve ünlü pist mimarı Hermann Tilke tarafından tasarlanan İstanbul Park, 25 ayda tamamlanmıştı. Yaklaşık 250 milyon dolara malolduğu belirtilen pist, 2005 yılında hizmete açılırken, ilk yılında F1’in yanı sıra Avrupa’nın önemli pek çok yarışına da ev sahipliği yapmıştı. Toplam 2 milyon 215 bin metrekarelik bir alanı kaplayan ve 130 bin kişilik seyirci kapasitesi bulunan pist, diğerlerinden farklı olarak saat yönünün tersine seyir için tasarlanması nedeniyle otoriteler ve pilotlarca zorlu ancak heyecan verici olarak niteleniyordu. Formula 1’in ticari haklarını elinde bulunduran Bernie Ecclestone ile organizasyon ücreti konusunda yaşanan sorunlar, Türkiye Grand Prix’inin geçen yıl son kez düzenlenmesine neden olmuştu. Nitekim her yıl için F1 organizasyonuna 13.5 milyon dolar yarış bedeli ödenirken, Ecclestone, 2012 yılından itibaren bu ücreti 26 milyon dolara çıkartmak istemişti.

Habertürk

Abdülkadir YEŞİLYURT

1987 yılında Niğde de doğdu. İlköğretim ve liseyi Amasya’da tamamladı. 2006 yılında Dicle Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Otomotiv Öğretmenliği bölümünü kazandı. 2007 yılında Marmara üniversitesine kabul edildi. 2010 yılında Marmara Üniversitesi’nden otomotiv öğretmeni olarak mezun oldu. Şu anda Marmara Üniversitesi’nde “Silindir basınç değişiminin titreşim üzerine etkileri” konulu yüksek lisans tez çalışmasını sürdürüyor. İngilizce bilen Yeşilyurt; otomotivin tarihi gelişimi, içten yanmalı motorlar ve araçlarda arıza teşhisi konularında çalışmalar yürütmektedir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir