2012 yılı Mercedes-Benz Türk için rekorlar yılı oldu…

Sektörde 45. yılını dolduran Mercedes-Benz Türk A.Ş., 2012 yılını tarihi bir rekorla kapattı. Tüm ürün grupları dahil, toplamda 42.726 adetlik (39.852 adet yeni, 2.874 adet 2.el) satış hacmi ile tarihinin en yüksek araç satışını gerçekleştiren şirket, yıl boyunca yeni teknolojilere, yalın süreçlere, insan kaynağının gelişimine, Ar-Ge çalışmalarına, otobüs ve kamyon fabrikalarına yönelik yatırımlarına devam etti. Mercedes-Benz Türk,  sosyal sorumluluk projelerinin yanısıra, eğitim, kültür ve sanat alanındaki sponsorluk aktivitelerini de sürdürdü.

2012 yılında yaklaşık 40 milyon € yatırım yapan şirketin, 1967’de kurulduğu günden bu güne toplam yatırım tutarı 750 milyon €’ya ulaştı. Mercedes-Benz Türk A.Ş., üretime başladığı 1968 yılından bu yana toplam 65.000 otobüs  ve 166.000 kamyon üretimi gerçekleştirdi.

Otomobil ürün grubunda Mercedes-Benz Türk, 2012 yılında 12.730 adet otomobil satışı gerçekleştirerek tarihinin en yüksek otomobil satış adedine ulaştı. Şirket, 2012 yılının Kasım ayında Türkiye’de lansmanını yaptığı yeni A-Serisi ile yepyeni bir segmentte başarıya koşarken, 2013 yılında pazara sunacağı yeni S-, E- ve CLA-Serisi ile başarısını arttırarak sürdürmeyi hedefliyor.

Mercedes-Benz Türk A.Ş., 2012 yılında  3.336 adet otobüs ve 16.934 adet kamyon üretirken, her iki ürün grubunda da pazar liderliğini sürdürdü.

Otobüs ürün grubunda, şehirler arası ve şehiriçi otobüs satışı ile toplamda 1.107 adetlik satış rakamına ulaşan şirket, son 14 yılın en yüksek satış rakamına ulaşmayı başardı. Mercedes-Benz, % 65’ lik pazar payı ile yine en fazla tercih edilen şehirlerarası otobüs markası oldu. Bunun ötesinde şirket, ihracat rakamını geçtiğimiz yıla oranla % 16 arttırarak başta Batı Avrupa olmak üzere 2.230 adetlik otobüs ihracatı gerçekleştirdi.

Kamyon ürün grubunda ise; 2012 yılında 16.781 adetlik rekor satış ile pazar payını % 45’ e çıkaran Mercedes-Benz Türk,  ağır kamyon pazarında peşpeşe 11. kez pazar lideri oldu ve yıl içinde toplamda 1.874 adetlik kamyon ihracatı gerçekleştirdi.

Hafif ticari araçlar ürün grubunda ise Mercedes-Benz Türk, 9.234 adetlik satışla 2012’ de pazar payını  % 12,5’e yükseltti. Pazara yeni sunduğu Citan aracı ile hafif ticari araçlar ürün gamını genişleten Mercedes-Benz Türk, 2013 yılında da satışlarını ve pazar paylarını arttırmayı planlıyor.

Mercedes-Benz Türk’ün, 2009 yılı içinde 2. el pazarında hizmet vermek üzere “Mercedes-Benz Taşıt Ticaret ve Servis A.Ş.”adı altında kurduğu şirket de 2012 yılını başarıyla kapattı. Öncelikle ticari araç olmak üzere otobüs, kamyon, hafif ticari araç ve otomobil ürün gruplarında 2.el hizmeti veren bu şirket, 2012 yılında toplamda 2.874 adetlik araç satışı gerçekleştirdi.

Sattığı her iki araçtan birini Mercedes-Benz Finansman Türk A.Ş. aracılığı ile kredilendiren şirket, üretim merkezlerine yaptığı yatırımların dışında müşteri talep ve beklentileri doğrultusunda, ürünlerini geliştirmeye yönelik de yatırımlarını sürdürdü.

2013 yılında Türkiye otomotiv sanayiinde olumlu gelişmeler bekleyen Mercedes-Benz Türk, pazar paylarını arttırıp, pazardaki konumunu güçlendirmeyi, tüm ürün gruplarındaki pazar konumunu geliştirmeyi, yatırımlarını sürdürmeyi, müşteri ve pazar beklentileri doğrultusunda ürün portföyünü geliştirip genişletmeyi ve bayi, çalışan, tedarikçi işbirliği ile başarılı bir yıl geçirmeyi hedefliyor.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir