Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Renault Sıfır Salımlı İşbirliği Hazırlık Programı anlaşmasını imzaladılar

Bu anlaşma, çevre dostu elektrik motorlu araçların, Dünyanın diğer öncü şehirlerinde olduğu gibi Antalya’da da kullanımı ve yaygınlaştırılması konusunda işbirliği oluşturmayı amaçlıyor. Bu işbirliği programı; 2011 yılının sonundan itibaren Bursa Oyak Renault Otomobil Fabrikaları’nda üretimi gerçekleşen elektrik motorlu araçlar için Antalya il sınırları içerisinde gerekli şarj altyapısının oluşturulmasını kapsıyor.

Anlaşma Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın, Ulaşım A.Ş Yönetim Kur.Başk. Bülent Yıldırım, Renault MAIS Genel Müdürü İbrahim Aybar ile Oyak Renault Genel Müdürü Tarık Tunalıoğlu tarafından imzalandı.

Renault ve Antalya Büyükşehir Belediyesi arasında oluşturulan bu sinerjiden güç alan taraflar, CO2 salımlarını ve küresel ısınmayı azaltmak amacıyla Türkiye’de Oyak Renault Otomobil Fabrikaları’nda üretilen elektrik motorlu araçların Antalya il sınırları içerisinde benimsenmesi ve yaygınlaştırılmasına yönelik bir çalışma başlatılmasına, bu çerçevede 2012 yılı sonuna kadar kentteki elektrik motorlu araç kullanımı altyapısı konusunda somut sonuçlar elde etmek üzere bir çalışma ekibinin kurulmasına karar verdiler.

Buna göre çalışma ekibi,

Antalya’da elektrik motorlu araç kullanımının yaygınlaştırılmasını temin edecek projeleri şarj noktaları ekseninde artırmak, elektrik motorlu araç şarj noktalarını oluşturmak ve yaygınlaştırmak, filo kullanımına, kamu alanlarına ve yerleşim yerlerine özgü özel projeler geliştirmek, elektrik motorlu araç şarj noktalarının işletilmesi için gerekli mevzuat araştırmalarını yapmak, gibi konular üzerinde çalışarak önerilerde bulunacak.

İmza töreninden sonra Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar şu açıklamayı yaptı: “Uzun bir süredir gündemimizde olan elektrik motorlu otomobiller artık gerçek hayatın bir parçası…Dünyada olası bir çevre felaketine biz de otomobil sektörü olarak duyarlı olmak ve katkıda bulunmak zorundayız. İnsan sağlığı ve çevreyi korumak adına Renault markasının öncüsü olduğu elektrik motorlu otomobillerin yaygınlaşmasında Antalya Büyükşehir Belediyesi’yle işbirliği yapmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.“

Oyak-Renault Genel Müdürü Tarık Tunalıoğlu ise “Fluence’ın elektrikli versiyonunun seri üretimine 2011 yılı sonunda başladık. Elektrik motorlu Fluence ürettiğimiz diğer 3 modelle beraber aynı üretim bantlarından geçerek dünya pazarlarına sunuluyor, geçtiğimiz yılın eylül ayından beri dünya çapındaki müşterilerimizin verdiği Fluence ZE siparişlerinin teslimatlarını yapıyoruz. Satışların başladığı günden bugüne başka bir deyişle 1 yılın sonunda Fransa, Almanya, İspanya, İngiltere, Belçika, İsviçre, Avusturya, Portekiz, İtalya, İsrail, Danimarka gibi pek çok ülkede binlerce Bursalı Fluence ZE yollarda dolaşıyor.  Bu devrim niteliğinde bir değişimdir. Oyak-Renault Otomobil Fabrikaları da Türk Otomotiv Sanayisinin bu devrimsel değişiminde öncü olmuştur. Ülkemizde de elektrik motorlu otomobillerin yaygınlaşması için altyapı çalışmaları büyük önem arz ediyor. Antalya’nın söz konusu devrimsel değişimde öncü şehirlerden biri olmasını sağlayacak bu adım bizlere çok büyük bir onur verdi” dedi.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir