Infiniti Red Bull takımı ve Sebastian Vettel, Formula 1 Dünya Şampiyonluğunu ilan etti

Infiniti Red Bull takımı ve Sebastian Vettel, Formula 1 Dünya Şampiyonluğunu ilan etti

Formula 1 Infiniti Red Bull takımı ve Sebastian Vettel sezonun bitmesine 3 yarış kala zaferini kutladı. Infiniti’nin Performans Direktörlüğü görevini üstlenen Sebastian Vettel, Formula 1’de üst üste 4 şampiyonluk kazanan en genç pilot olarak tarihe geçti.

19 yarışlık 2013 Formula 1 sezonunun bitimine 3 yarış kala, Infiniti Red Bull takımı şampiyonaya 4. kez dünya şampiyonu olarak damgasını vurdu. Spor tarihinde 4 kez üst üste şampiyon olan en genç kişi olan Sebastian Vettel sayesinde Infiniti Red Bull takımı tekrar şampiyonluk tacını giydi.

Vettel, açık ara önde götürdüğü yarışı, 1:31.12.187’lik derecesiyle ilk sırada bitirdi. Vettel böylece art arda 6’ncı, sezondaki 10’ncu, kariyerindeki 36. yarış galibiyetine ulaştı. Yarış sonunda puanını 322’ye çıkaran Vettel, sürücüler klasmanındaki en yakın rakibi Alonso ile arasındaki farkı 115 puana yükseltti ve sezonun bitimine 3 yarış kala üst üste 4’ncü şampiyonluğunu ilan etti.
Vettel tecrübelerini Infiniti Q30 modeline de aktarıyor

Infiniti, sezon başında takımla olan partnerliğini takımın “İsim ve Araç Performans Partneri” haline gelerek ve Infiniti Red Bull Racing olarak ismini değiştirerek güçlendirdi. Formula 1 takımına Infiniti’den, prosesler ve malzeme teknolojileri anlamında aktarımlar sağlandı. Buna karşılık, Infiniti Performans Direktörü olarak atanan Sebastian Vettel’in kendi tecrübelerinden de Infiniti’nin FX Vettel Edition ve Q50 modellerinin geliştirilmesinde yararlanıldı. Infiniti’nin ilk kez Avrupa’da üretilecek ve 2015 yılında satışa sunulacak olan Infiniti Q30 modelinin geliştirilmesinde de yine F1 Şampiyonu Vettel’in tecrübelerinden yararlanılıyor.

Vettel, F1 tarihin en genç üst üste 4 kez şampiyonluk kazanan sürücüsü oldu

Vettel, Arjantinli Juan Manuel Fangio, Fransız Alain Prost ve vatandaşı Michael Schumacher’den sonra 4 kez şampiyonluk yaşayan dördüncü isim olmayı başardı. 26 yaşındaki Vettel, bu başarısıyla Formula 1 tarihinin üst üste 4 şampiyonluk elde eden en genç sürücüsü oldu.

Vettel, “Prost, Fangio ve Michael gibi kişilere katılmak inanılmaz” diyerek şunları söyledi: “Bugün benim için hayatımın en iyi günü. Teşekkür etmem gereken çok insan var. Bunlardan biri Infiniti. Infiniti’nin bu yıl artan hakimiyeti benim de desteğime katkı yaptı, bu yüzden bir başka Dünya Şampiyonası ile onları ödüllendirebildiğim için mutluyum. Infiniti’nin otomobillerini geliştirmek ve ilişkimiz güçlenmeye devam ettiği için bu, hepimizin paylaşabileceği kilit bir an”.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir