Serkan Ceyhan

Published on Aralık 10th, 2012 | tarafından Serkan Ceyhan

1

Türkiye İnovasyon Haftası ve 2023 Hedefleri

Öncelikle herkese selam ederek başlıyorum bu ilk yazıma, bundan böyle Türkiye’nin önde gelen oto haber ve paylaşım sitesi olan Oto Güncelde elimin döndüğünce yazılarımı paylaşacağım başta çok değerli Dr. Abdullah Demir Hocam olmak üzere bütün site künyesine bana güvendikleri ve bu göreve uygun gördükleri için can ı gönülden teşekkür ediyorum. Bir hatamız olursa şimdiden affola…
6 Aralık Perşembe günü başlayıp, 8 Aralık Cumartesi günü biten Türkiye’nin gelmiş geçmiş en büyük organizasyonlarından birisi olan Türkiye !NOVASYON haftasını sizler için 3 gün boyunca takip etmeye çalıştım.
Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açılış konuşmasını yaptığı bu önemli haftada birçok önde gelen ve ulusal ve uluslararası katılımcı yer aldı. Bu denli büyük ve neredeyse kusursuz bir organizasyonu düzenlediği için Türkiye İhracatçılar Birliğini (TİM) tebrik etmek istiyorum.
Peki, inovasyon nedir? İnovasyon “yenileşim” olarak TDK tarafından Türkçemizde karşılık bulmuştur. Kısaca inovasyon bir ürün, hizmetin kabul edilir ölçüde geliştirilmiş ya da yeni bir ürün ve hizmet sunmaktır. Ayrıca inovasyon yeni bir iş organizasyonu ve şirketi geliştirmeye yönelik katma değer sağlayan planlama ve yönetim faaliyetlerinin tamamını, sürdürülebilir hedefler doğrultusundaki bütün yönetim uygulamalarıdır. Örnek verecek olursak 2023 hedefleri bir inovatif bir yaklaşım gerektirmektedir. Bildiğiniz gibi 2023’de ülke hedefimiz, dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasında yerimizi almak. Ama nasıl? Mevcut girişimciler desteklenerek, genç bireyler girişimciliğe teşvik edilerek ve çeşitli piyasa canlandırma faaliyetleri ile yıllık %9’luk bir büyüme yakalayabilinirse şayet dünyanın en iyi 10 ekonomisinden birisi olmak hayal değil. Türkiye, belki çok büyük bir teknoloji ülkesi ya da yer altı zenginliği olan bir ülke değil fakat genç nüfusun iyi değerlendirilmesi, bilginin istihdam edilmesi, mesleki ve teknik eğitime bölgesel bazda yatırımların hızlandırılması ve önünün açılmasıyla dünyanın en iyi ekonomisi dahi olabilecek potansiyele sahip.
Türkiye !novasyon Haftası’nın en çok olarak gündeminde 2023 hedefleri ve bu hedeflere nasıl ulaşılabileceği vardı. Bu programda konuşmacı olarak bir kişi vardı ki; bu kişi, 2023 hedeflerin hiç de hayal olmadığına dair beni ikna etti. Çok özgün tasarımlarıyla ve marka olma yolunda attığı ciddi adımlarla Hakan Gürsu tam bir fikir babası. Birçok özgün tasarıma imza atmış ve uluslar arası sayısız ödülleri var, bunlardan ikisini sizlerle paylaşmak istiyorum; birincisi, anneannelerimizin sobalarının üstüne ya da içine taşı koyarak sobada ısıtması soba sönse bile o taşların bir süre daha ısısını korumasından ilham alarak yaptığı “Çakıl Elektrikli Isıtıcı”. Bu tasarım Türklere özgü motifleri içinde barındırıyor ve sadece bu özelliği bile özgün ve marka olması için yeterli. Diğer bir tasarımı ise sektörümüzü de yakından ilgilendiren bir buluş olan katlanabilir otopark sistemi. Tasarımın tanımını özetleyecek olursak; otopark ya da aracı koruyucu ünite araç park halindeyken aracın üstüne doğru bir miktar kapanıyor ve aracı güneşten, yağmurdan vs. koruyor. Sistemin üzerinde bulunan güneş panellerinden ürettiği enerjiyle arabayı park konumunda şarj etmeye yarıyor. Bu denli ileriye dönük ve özgün bir tasarım çok usta bir düşüncenin ürünü olarak karşımıza çıkmış gerçekten.
Fizikten felsefeye tasarımdan ekonomiye teknolojiye birçok alan ile inovasyona çok farklı pencereden bakılmasını sağlayan bu etkinlikte emeği geçen herkese saygılarımı iletmek istiyorum. Umarım bu ve bunun gibi birçok etkinlik ülkemizde daha sık düzenlenir.

Serkan Ceyhan
İstanbul
10/12/2012

Tags: , , , , , , , , ,Yazar Hakkında


Üste Git ↑